Rudina Hajdari në 'Repolitix': Yuri Kim e propozoi sistemin danez për palët politike

Deputetja e Grupit Demokratik, Rudina Hajdari është shprehur se ambasadorja e SHBA-së Yuri Kim ka prpozuar sistemin danez që palët politike të gjejnë një gjuhë të përbashkët me njëri-tjetrin.

"Kam propozuar bashkarisht me deputetët e opozitës avokimin e një sistemi tjetër, por se kemi për një sistem danez. Ambasada e SHBA-së e ka bërë këtë sugjerim për ta parë si mundësi që anëtarët ta studiojnë sistemin nëse është mënyra e mirë për të rënë dakord. S'është më perfekti, doja një sistem me lista të hapura, por ai jep mundësinë që të votohet një person brenda listës. Në Kodin Zgjedhor e korrektojmë këtë gjë duke e ndryshuar renditjen e kandidatëve dhe duke mbushur kodin gjinor", tha Hajdari.


Lajmi kryesor:

Hajdari në Report Tv: Drejtësia po bëhet pis nga politika, demaskimi i Yuri Kim e faktoi! Jam pro sistemit danez, e propozoi SHBA


/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të hetohen gjyqtarët e prokurorët e larguar nga Vettingu?



×

Lajmi i fundit

John

Sot hapen kufijtë për vizitorët shqiptarë që duan të shkojnë drejt Greqisë, çfarë duhet të dini para së të udhëtoni: Nga certifikata e vaksinimit tek formulari PLF