Rudina Hajdari: Stop modelit të vjetër, dorëzimi i mandateve nga opozita nuk është zgjidhje

Rudina Hajdari me ambasadoren gjermane në Tiranë, Sussane Shütz

Deputetja e Partisë Demokratike, Rudina Hajdari që nuk pranoi që të dorëzonte mandatin dhe më pas u përjashtua nga partia ka zhvilluar një takim me ambasadoren gjermane në Tiranë, Sussane Shütz. Pas takimit në një postim në rrjetet sociale, Hajdari kërkon përgjegjshmëri nga opozita dhe qeveria për të kaluar krizën institucionale që ka mbërthyer vendin pas largimit të opozitës nga parlamenti.

Postimi i plotë i Rudina Hajdarit
Takim me Ambasadoren e Gjermanisë në Tiranë, Znj. Sussane SHÜTZ.
Diskutuam për situatën e vështirë dhe shumë delikate në të cilën ndodhet vendi dhe institucionet Shqiptare aktualisht. Miqtë tanë Evropianë dhe Gjermanë janë tepër të shqetësuar për krizën politiko-institucionale në vend ashtu sikurse është i shqetësuar çdo qytetar Shqiptar. BE kërkon me të drejtë përgjegjshmëri të lartë dhe integritet nga politikanët Shqiptare, nga qeveria dhe opozita.

Është e papranushme që politika në tërësi të vazhdojë me modelin e vjetër që nuk përfaqëson aspak qytetarët Shqiptarë, aspiratat, qëllimet dhe vlerat e tyre. Dorëzimi në bllok i mandateve nga ana e opozitës nuk është zgjidhje ashtu siç nuk është aspak zgjidhje arroganca qeveritare. Sjellja e politikës Shqiptare sot është modeli më i keq i mundshëm që po i ofrojmë qytetarëve Shqiptarë dhe sidomos të rinjëve.

Nuk mund të rrimë duar-kryq dhe të presim që ky ngërrç i paprecedent politiko-institucional të zgjidhet vetë. Situata mund të agravojë kur aktorët nuk vlerësojnë siç duhet rrethanat. Të gjithë aktorët kanë detyrimin që të reagojnë sa më parë për të orientuar një zgjidhje politike të gjithëpranueshme për krizën e paprecedentë në cilën gjendet sot Shqipëria, për një zgjidhje që siguron në radhë të parë interesin qytetar dhe kombëtar, pa ceduar demokracinë me qëllim që të ndikojmë pozitivisht të ardhmen e Shqipërisë dhe anëtarsimin e saj në BE.

d.ba./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të kthehet dënimi me vdekje në Shqipëri?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Mbledhja e Këshillit Politik/ Basha takim paralel me aleatët në selinë blu