Hajdari takon Soreca-n: Mora mbështetjen për Ref. Zgjedhore, nevojë për një sistem të ri

Hajdari takon Soreca-n: Mora mbështetjen për Ref. Zgjedhore, nevojë për një sistem të ri

Kryetarja e Grupit Parlamentar Demokrat, Rudina Hajdari ka takuar sot ambasadorin e Bashkimit Europian, Luigi Soreca dhe atë Gjerman në Tiranë, Peter Zingraf. Hajdari shkruan në rrjetin e saj social Twitter se gjatë takimit ka marrë mbështetjen e ambasadorit për Reformën Zgjedhore.

"Sot falenderova Ambasadorin Luigi Soreca për mbështetjen e tij për Reformën Zgjedhore dhe shpreha nevojën për një sistem të ri zgjedhor, më gjithëpërfshirës dhe më demokratik", shkruan Hajdari pas takimit me Soreca-n. Sa i takon takimit me ambasadorin Gjerman, Hajdari shkruan  "E lumtur që pata mbështetjen e Ambasadorit Gjerman, z. Peter Zingraf,  për Reformën Zgjedhore pasi i shpjegova të gjitha objektivat e opozitës parlamentare për këtë reformë. 

Hajdari është bashkëkryetare e Komisinit për Reformën Zgjedhore, komision i përbërë nga opozita parlamentare dhe mazhoranca. Opozita jashtë parlamentare nuk ka anëtarë në komisionin e reformës zgjedhore, por kryeministri Rama i ka dhënë të drejtën e vetos për kodin e ri zgjedhor.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kush mendoni se qëndron mbrapa sulmit ndaj Top Channel?×

Lajmi i fundit

'Polonia asnjë rast, kanë portier të mirë', Cikalleshi: Kombëtarja ka hapur një kapitull të ri

'Polonia asnjë rast, kanë portier të mirë', Cikalleshi: Kombëtarja ka hapur një kapitull të ri