Rusi, shkencëtari dënohet me 14 vjet burg për tradhti

Rusi, shkencëtari dënohet me 14 vjet burg për tradhti

Anatoly Maslov

Një gjykatë në Shën Petersburg ka dënuar Anatoly Maslov, 77 vjeç, shkencëtarin kryesor të Institutit të Mekanikës Teorike dhe i Aplikuar të degës Siberiane të Akademisë Ruse të Shkencave, me 14 vite burg për akuza të tradhtisë, të cilat ai i mohon, raporton Novaya Gazeta Europe. Thuhet se gjykata u zhvillua në dyert e mbyllura.

Sipas Reuters, Maslov është një nga tre shkencëtarët e institutit siberian i cili akuzohet për tradhti të një sekreti shtetëror. Megjithëse të tre thonë se janë të pafajshëm. Shkencëtarët, shkruan agjencia e lajmeve, "kanë punuar në fushën e hipersonikës, studimin e objekteve që lëvizin me shpejtësi ultra të larta që është baza e zhvillimit të raketave hipersonike".

Ndërsa Novaya Gazeta Europe thotë se Maslov mund të jetë akuzuar për transferimin e "informacionit mbi armët hipersonike" jashtë vendit. Megjithatë, vazhdon gazeta - "revista shkencore T-Invariant është e prirur të besojë se dënimi ka më shumë të ngjarë të lidhet me pjesëmarrjen e shkencëtarëve në projektet e Programit të Shtatë të Bashkimit Evropian "TransHyBerian".

Instituti i Mekanikës Teorike dhe i Aplikuar i Degës Siberiane të Akademisë së Shkencave Ruse ka publikuar një letër të hapur në mbrojtje të Maslovit dhe shkencëtarëve të tjerë të fajësuar nga autoritetet ruse.

 "Ne e njohim secilin prej këtyre shkencëtarëve si patriotë dhe njerëz të ndershëm, të pamundur për të bërë atë që i akuzojnë hetuesit," shkruajnë kolegët e tyre.

 Dënimi i Maslov vjen në një kohë kur autoritetet ruse po rrisin shtypjen e tyre ndaj mosmarrëveshjeve dhe kontrollit shoqëror. Sipas Moscow Times, kolegët e tre shkencëtarëve të akuzuar besojnë se akuzat janë të padrejta dhe vijnë nga deklarata të bëra në konferenca jashtë vendit, botime artikujsh shkencorë dhe pjesëmarrje në projekte ndërkombëtare.

"Ne shohim se çdo artikull apo raport mund të bëhet shkak për akuza për tradhti. Ajo për të cilën shpërblehemi dhe jemi bërë shembull sot, nesër do të bëhet shkak për një çështje penale", shkruajnë ata.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Ekspertët: Një natë pa gjumë mund të plakë trurin tuaj me dy vite

Ekspertët: Një natë pa gjumë mund të plakë trurin tuaj me dy vite