Rusia akuzohet se përdor urinë si armë lufte në Ukrainë! Bllokoi shpërndarjen e ndihmave humanitare

Rusia akuzohet se përdor urinë si armë lufte në Ukrainë! Bllokoi shpërndarjen e ndihmave humanitare

Një grup avokatësh ndërkombëtarë për të drejtat e njeriut kanë akuzuar Rusinë se i ka vrarë duke i lënë të vdesin nga uria civilët e Mariupolit si një metodë lufte gjatë rrethimit 85-ditor të qytetit ukrainas në fillim të vitit 2022.

Një dosje prej 76 faqesh e botuar dje (13 qershor) nga Starvation Mobile Justice Team e organizatës për të drejtat e njeriut Global Rights Compliance, e përshkroi këtë si "ferr në tokë" për banorët e qytetit.

Po ashtu, në dosje zbulohet se forcat ruse sulmuan sistematikisht objekte të domosdoshme për mbijetesën e popullatës civile dhe bllokuan shpërndarjen e ndihmave humanitare.

Civilëve ukrainas iu ndërpre uji, energjia elektrike dhe gazi dhe kjo i detyrojë ata që të pinin nga pellgjet dhe bora e shkrirë.

Të jetuarit në këtë mënyrë gjatë rrethimit rus Nikolai Osychenko, një banor i Mariupolit e përshkroi si një përvojë të "Epokës së Gurit".

“Rusët bombarduan nënstacionin që furnizonte me energji elektrike në Mariupol më 2 mars dhe ne humbëm energjinë elektrike, dhe në të njëjtën kohë, humbëm edhe furnizimin me ujë dhe ngrohjen. Të gjithë e kuptuam se mielli është gjëja më e mirë për të pasur. Nëse keni ujë dhe miell, mund të gatuani diçka. Por pa ujë nuk mund të bësh asgjë”, tha ai për CNN.

Shkaktimi i qëllimshëm i urisë përbën një krim lufte sipas ligjit ndërkombëtar, ndërsa grupi është në procesin e paraqitjes së raportit të tyre të fundit në Gjykatën Penale Ndërkombëtare (ICC) si pjesë e një dosjeje më të madhe mbi përdorimin e urisë nga Rusia.

Ishte Mariupol aty ku forcat ruse kryen disa nga sulmet e tyre më famëkeqe, duke përfshirë një sulm në një maternitet dhe bombardimin e një teatri në të cilin kishin kërkuar strehim deri në 1,300 civilë, sipas zyrtarëve lokalë.

Disa qindra mijëra banorë të saj u detyruan të gjenin strategji alternative të përballimit gjatë rrethimit të Rusisë, mes furnizimeve të pakësuara dhe pengimit të ndihmës humanitare. Kjo përfshinte ngritjen e pikave ad hoc të shpërndarjes për ushqim, ujë dhe nevoja të tjera bazë.

S.B/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Atentati me 3 të vrarë në Memaliaj, saga e krimeve që pasoi ekzekutimin e Aleksandër Sadikajt e Edmond Papës në 2022

Atentati me 3 të vrarë në Memaliaj, saga e krimeve që pasoi ekzekutimin e Aleksandër Sadikajt e Edmond Papës në 2022