Rusia hedh poshtë marrëveshjet, Lavrov: Propozimet e OKB-së për paqe me Ukrainën, jo realiste

Rusia hedh poshtë marrëveshjet, Lavrov: Propozimet e OKB-së për paqe me Ukrainën, jo realiste

1693496497_av.jpg

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov ka hedhur poshtë mundësinë për paqe të afërt me Ukrainën, por edhe marrëveshjen për lejimin e eksportit të grurit përmes Detit të Zi.

“Kjo është tërësisht e pamundur”, tha Lavrov për një plan paqeje prej 10 pikash të nxitur nga Kievi, duke shtuar se “Nuk është e mundur të zbatohet kjo. Nuk është realiste dhe të gjithë e kuptojnë këtë, por në të njëjtën kohë, ata thonë se kjo është baza e vetme për negociata”, raporton agjencia e lajmeve Al Jazeera.

Ai u theksoi se konflikti do të zgjidhet vetëm në fushën e betejës nëse Kievi dhe Perëndimi do të vijojnë të mbajnë të njëjtin qëndrim.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Kundërshtari rus Kara-Murza është në izolim në Siberi! Polonia: Do të krijojmë korridore për tranzitin e grurit ukrainas


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Si i gjen shqiptarët 111- vjetori i shpalljes së pavarësisë?×

Lajmi i fundit

Hasani në takimin e ministrave të Jashtëm të NATO-s: Aleanca të reagojë njëzëri ndaj çdo përshkallëzimi të mundshëm

Hasani në takimin e ministrave të Jashtëm të NATO-s: Aleanca të reagojë njëzëri ndaj çdo përshkallëzimi të mundshëm