Rusia humbet fuqinë e influencës/ Parlamenti ukrainas miraton marrëveshjen ushtarake me Turqinë

Dhurimi i droneve turk ne Ukraine

Parlamenti ukrainas miratoi një projekt-ligj që miraton një marrëveshje ushtarake të nënshkruar midis Ukrainës dhe Turqisë. Rreth 303 nga 450 ligjvënës votuan pro ligjit.

Marrëveshja u nënshkrua gjatë vizitës së presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy në Turqi më 16 tetor 2020. Ajo përfshin kuadrin ligjor për çështjet e bashkëpunimit të ndërsjellë të mbrojtjes. Marrëveshja pasqyron një garanci për sigurinë dhe paqen në rajonin e Detit të Zi.

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës nënshkroi gjithashtu një sërë marrëveshjesh më 14 dhjetor me palën turke për prodhimin dhe transferimin e teknologjisë së korvetave detare dhe mjeteve ajrore luftarake pa pilot (UCAV), të cilat ishin marrëveshjet e para të drejtpërdrejta të tregtisë së jashtme të nënshkruara në fushën e mbrojtjes.

Marrëdhëniet e mbrojtjes midis dy vendeve janë zhvilluar me shpejtësi, me bashkëpunimin ushtarak-teknik midis industrive të mbrojtjes së Ukrainës dhe Turqisë që sjell përfitime të ndryshme reciproke.

Vendi i Evropës Lindore bleu mjetet ajrore pa pilot (UAV) Bayraktar Taktik Block 2 (TB2) nga Turqia vitin e kaluar, si pjesë e një marrëveshjeje të nënshkruar midis dy vendeve që lejon blerjen e një total prej 12 UAV. Marrëveshja u nënshkrua midis kompanisë Ukrspetsproject, e cila është pjesë e Ukrboronprom të Ukrainës dhe Baykar Makina e Turqisë, zhvilluesi kryesor i dronëve në vend.

Së bashku me UAV-të, Turqia do të sigurojë edhe tre sisteme stacionesh kontrolli tokësor dhe pajisje të ndryshme.

Ky negocim ‘mori formë letre’ me ndërhyrjen e SHBA-ve në arsyetimin turk. Përmes NATO-s SHBA arriti të theksojë ndikimin e madh që ka Rusia në Ukrainën lindore duke e vënë në lëvizje Turqinë për të kritikuar Rusinë dhe për të kërkuar integritetin e Ukrainës.

Si pritet të merret nga Rusia ndërhyrja e Turqisë ndërmjet ‘fryrjes’ së SHBA-ve në NATO?

 Ende nuk ka një deklaratë fikse të Presidentit Vladimir Putin lidhur drejtpërdrejtë me ndërhyrjen turke në Ukrainë, por, provokimet e SHBA-ve është kujdesur t’ia trasmetojë homologut të tij francez ditën e hënë. Duke përfituar nga tensionet e SHBA-së me Francën kohëve të fundit Putin ka pikasur e përdorur pikërisht këtë detaj, atë të ndërhyrjes së SHBA-ve aty ku nuk i takon.

‘Provokimet e vazhduara të stërvitjeve të SHBA-vë po rrisin tensionet mes Moskës dhe NATO-s’, kështu u shpreh Presidenti rus Vladimir Putin në një komunikatë me Presidentin francez Emmanuel Macron. Të dy udhëheqësit shprehën pakënaqësi me atë që Moska e quajti një situatë "përkeqësuese" në Ukrainën lindore, thuhet në deklaratën e Kremlinit.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Katër vrasjet në bulevard, a është bërë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

John

Strumbullari i 21 Janarit, Meta i fshihet pyetjes, flet për marrjen e LSI-së: Mezi pres të heq kostumin e presidentit! Thumbon Bashën: Më pret populli i 2 marsit i cili do lider me karakter