Rusia kërkon 9.5 vjet burgim për basketbollisten amerikane Brittney Griner

Rusia kërkon 9.5 vjet burgim për basketbollisten amerikane Brittney Griner

Brittney Griner

Gjykata ruse kërkon 9.5 vjet burgim për basketbollisten amerikane Brittney Griner, e cila akuzohet për posedim kanabisi.

Brittney Griner, tha se ka bërë një “gabim pa dashje” duke mbajtur vaj të kanabisit në valixhen e saj kur hyri në territorin e Rusisë.

Ndërkaq, prokurorët rusë kanë kërkuar nga gjykata që ta dënojë atë me nëntë vjet e gjysmë burgim nën akuza për kontrabandë të drogës.

Gjatë adresimit final para një gjykate ruse më 4 gusht, kampionia e dyfishtë olimpike tha se ajo nuk kishte dashur që ta shkelte ligjin dhe se prindërit e kishin mësuar që të marrë përgjegjësi për veprimet e saj.

Avokati i basketbollistes ka kërkuar nga gjykata një dënim më të butë.

“Unë nuk kam dashur ta kryej këtë krim”, tha Griner.

“Nuk kam dashur që ta lëndoj askënd, të vë në rrezik popullatën ruse, të shkel ligjet”, tha basketbollistja, duke shtuar se shpreson që politika nuk do të ketë rol në vendimin e gjykatës.

Griner gjendet në paraburgim në Rusi qëkur policia ruse i gjeti cigare elektrike me vaj të kanabisit në valixhen e saj, teksa ajo po kalonte përmes aeroportit Sheremetyevo të Moskës në shkurt.

Kanabisi është ilegal në Rusi dhe ndalohet përdorimi si për arsye mjekësore, si për përdorim personal.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, më 29 korrik bisedoi në telefon me ministrin e Jashtëm rus, Sergei Lavrov, për mundësinë e këmbimit të të burgosurve, përfshirë Griner dhe rusin Viktor Bout.

D.GJ/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • .aksi: 04/08/2022 17:18

    Gjykaka nuk kerkon medio*er, por vendos. Prokuroria kerkon.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, a forcohet pozita e Shqipërisë në rajon?×

Lajmi i fundit

Roland Qafoku: Opozita në duart e Ilir Metës

Roland Qafoku: Opozita në duart e Ilir Metës