Rusia kërkon tërheqjen e diplomatëve të SHBA-ve, dyshohet për vjedhje

Rusia i bëri thirrje ambasadës amerikane në Moskë të heqë imunitetin diplomatik të tre punonjësve të saj, duke thënë se ata dyshoheshin për vjedhje.

Njoftimi vjen në mes të tensioneve të ndezura midis Moskës dhe Perëndimit dhe ditë pasi NATO i hoqi tetë anëtarëve të misionit rus në aleancë akreditimin e tyre.

Ministria e Jashtme e Rusisë tha se i dërgoi një shënim ambasadës me kërkesën për të "hequr imunitetin diplomatik të tre punonjësve të misionit amerikan në mënyrë që t'i ndiqte ata me akuza penale".

Ai shtoi se tre punonjësit "vidhnin sendet personale të një qytetari rus".

Në deklaratë, ministria tha se nëse kërkesa e tyre refuzohet, diplomatët duhet të "largohen" menjëherë nga Rusia.

Më herët të Premten, shërbimi për shtyp i Ministrisë së Brendshme të Moskës u tha mediave se kishin marrë një ankesë për një çantë shpine të vjedhur.

Zëdhënësi i ministrisë Vladimir Vasenin tha se ushtarakët e Trupave Detare të SHBA, të moshës 21 deri në 26 vjeç, u kapën në pamjet e kamerave.

Ai shtoi se incidenti rezultoi në dëme me vlerë 15,000 rubla (200 dollarë).

Një çështje penale është nisur për vjedhje, akuza që parashikojnë një dënim maksimal prej pesë vjetësh burg.

Një burim tha se incidenti ndodhi në një bar në Moskë më 18 shtator dhe qytetarët amerikanë ishin  në gjendje "të dehur".

Tensionet janë të larta midis Moskës dhe Uashingtonit për një sërë çështjesh, përfshirë pretendimet për ndërhyrje në zgjedhjet amerikane dhe të dhënat e Rusisë për të drejtat e njeriut.

Këtë vit Rusia zyrtarisht i përcaktoi Shtetet e Bashkuara si një shtet "jomiqësor", duke ndaluar që ambasada e saj të punësojë shtetas rusë.

Në qershor, Presidenti amerikan Joe Biden dhe homologu i tij rus Vladimir Putin u takuan në një samit të profilit të lartë, në të cilin ata ranë dakord se ishte jetësore të vazhdonin të negocionin pavarësisht dallimeve që i ndanin.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Tralala zura nje gale: 11/10/2021 09:09

    Sa per te qeshur. Kane nevoje amerikanet te vjedhin rrugeve te Moskes. Rusia te shohe veten e saj ku turistet e huaj kane frike te dalin te vetmuar sepse bien pre e hajduteve qe ju vjedhin qe nga celularet aparatwt fotografike grave jua heqin me dhune vareset nga qafa etj etj

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Kë mendoni se do të favorizojë votimi i emigrantëve në zgjedhjet e ardhshme?×

Lajmi i fundit

John

Trishtim për tifozët holandezë, ja si e përjetuan humbjen në rrugët e Tiranës