Rusia liron disa profesione nga impenjimi për mobilizim! Cilët ‘shpëtojnë’?

Rusia liron disa profesione nga impenjimi për mobilizim! Cilët ‘shpëtojnë’?

Ushtarë rusë

1663947219_rust.JPG

Ushtarë rusë

Persona të disa profesioneve specifike nuk do të rekrutohen në Rusi, pasi Kremlini shpalli mobilizimin e pjesshëm ushtarak për luftën në Ukrainë. Këtë e deklaroi sot Ministria ruse e Mbrojtjes.

Këta janë punëtorët e IT-së, ata që punojnë në banka dhe gazetarët e mediave shtetërore. Si rezultat, ata do t’i shpëtojnë mobilizimit të pjesshëm që presidenti rus, Vladimir Putin, shpalli më 21 shtator.

Rreth 300.000 qytetarë është thënë se do të thirren për të luftuar në Ukrainë. Njoftimi për mobilizimin ka shtyrë shumë të rinj që të përpiqen të largohen nga shteti.

Gjatë njoftimit se kush do të lirohet nga thirrja për luftë, Ministria ruse e Mbrojtjes tha më 23 shtator se punonjësit do të duhet të dorëzojnë listat e punëtorëve që plotësojnë kushtet për shmangien e mobilizimit. Njoftimi për mobilizim po ashtu nxiti protesta më 21 shtator, teksa autoritetet arrestuan 1.300 protestues në Moskë, Shën Petersburg dhe në dhjetëra qytete të tjera.


Lajmi kryesor:

Zona ukrainase të pushtuara nga Rusia, Moska organizon sot referendume! Thirrja e Zelensky-it për rusët: Protestoni kundër mobilizimit për luftë


D.GJ/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A ju duket e drejtë kërkesa e pedagogëve për rritjen e pagës?×

Lajmi i fundit

Tetori rozë,  i rremë, i Sali Berishës

Tetori rozë,  i rremë, i Sali Berishës