Rusia paralajmëron për lidhjet e SHBA si bisedime mbi ngërçin e stafit të ambasadës

Zëvendësministri i Jashtëm rus Sergei Ryabkov

Rusia të martën paralajmëroi se lidhjet me Shtetet e Bashkuara u përballën me kërcënimin e "përkeqësimeve të reja" pasi bisedimet për numrin e personelit të ambasadës përfunduan pa ndonjë përparim.

Zyrtarët amerikanë të udhëhequr nga Departamenti i Shtetit numër tre Victoria Nuland u takuan në Moskë me zëvendësministrin e Jashtëm të Rusisë Sergei Ryabkov.

Shërbimet konsullore në Ambasadën Amerikane në Moskë janë penguar rëndë pasi Rusia e ndaloi misionin të punësojë staf lokal si pjesë e sanksioneve të paguara.

Ryabkov tha se bisedimet ishin "të dobishme", por theksoi se zyrtarët nuk kishin arritur të bënin përparim në funksionimin e misioneve, përfshirë vizat dhe rotacionin e personelit.

"Ka shumë pak përparim kur bëhet fjalë për pjesën thelbësore të problemeve që ekzistojnë," citoi agjencia e lajmeve Interfax Ryabkov të ketë thënë. "Ekziston rreziku i përkeqësimeve të reja."

"Amerikanët nuk po i kushtojnë vëmendje logjikës sonë ose kërkesave tona," shton Ryabkov.

Në një deklaratë më vonë të martën, Ministria e Jashtme Ruse tha se Moska nuk donte të përshkallëzonte tensionet, por paralajmëroi Uashingtonin kundër ndjekjes së mëtejshme të politikave "konfrontuese".

"Ne propozojmë heqjen e të gjitha kufizimeve që janë vendosur nga të dyja palët gjatë viteve të fundit," shtoi deklarata.Duhet të ketë fleksibilitet"

Në Uashington, Departamenti i Shtetit konfirmoi se nuk kishte ndonjë përparim, por tha se të dy palët ranë dakord të vazhdojnë bisedimet e nivelit më të ulët.

"Ne presim barazi në numrin e personelit dhe presim reciprocitet të vizave," u tha gazetarëve zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Ned Price.

"Duhet të ketë drejtësi, duhet të ketë fleksibilitet nga ana ruse nëse duam të arrijmë një marrëveshje të barabartë."

Senatorët amerikanë i kanë kërkuar Presidentit Joe Biden të kërcënojë me dëbimin e diplomatëve rusë pa përparim.

Shtetet e Bashkuara ankohen se Rusia kishte përfshirë personelin lokal, tani të shkarkuar, në mesin e numrit të diplomatëve amerikanë të lejuar në vend.

Të dy palët janë përfshirë në shumë mosmarrëveshje, përfshirë konfliktin në Ukrainë - për të cilin Ryabkov tha se nuk u diskutua.

Joe Biden ka rritur presionin ndaj Kremlinit që kur u bë president i SHBA në janar.

Në maj, Rusia zyrtarisht i përcaktoi Shtetet e Bashkuara një "shtet jomiqësor".

Nuland mbërriti të hënën për një vizitë tre-ditore që do të përfshijë bisedime me këshilltarin e Presidentit Vladimir Putin për politikën e jashtme Yury Ushakov, tha Kremlini.

E njohur për qëndrimin e saj të ashpër ndaj Rusisë, ajo u lejua të hynte në Rusi pavarësisht se më parë ishte vendosur në një listë sanksionesh. Në këmbim, Uashingtoni i dha një vizë amerikane një përfaqësuesi të Ministrisë së Jashtme Ruse.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ndalohen filmat shqiptarë të prodhuar gjatë periudhës komuniste?×

Lajmi i fundit

John

Rama në SHBA, pritet në mjediset e organizatës 'Automation Alley' : Janë të interesuar për investime në Shqipëri