Rusia përfiton nga Ukraina, 1 miliard dollarë grurë këtë vit

Rusia përfiton nga Ukraina, 1 miliard dollarë grurë këtë vit

Foto ilustruese

Ukraina e ka humbur kontrollin për korrjen e grurit dhe drithë në disa zona të saj. NASA bën me dije se nga kjo arsye, Rusia ka korrur rreth 1 miliard dollarë grurë ukrainas këtë vit.

Sipas programi ushqimor të agjencisë amerikane të hapësirës, NASA, u korrën 5.8 milion ton drithë në fushat e Ukrainës, të cilat nuk janë nën kontrollin e Ukrainës. Këto imazhe, u pasqyruar edhe për mediat nga vëzhgimet satelitore. Në total, të korrat nga territori ukrainas këtë vit ishin rreth 26.6 milion ton grurë. Por, në krahasim me korrjet e vitit 2021, kjo korrje është më pak. Në vitin 2021 janë korrur 33 milionë tonë, është afër mesatares pesëvjeçare prej 27.9 milionë tonësh.

Ukraina nuk përfiton nga korrja e grurit, pasi 22% e fushës është e “pushtuar” nga forcat ruse, duke filluar që nga data 24 shkurt e fillimit të pushtimit rus mbi territoret ukrainase. Për këtë shkak, pjesa lindore e vendit është e kontrolluar nga Rusia, e cila prodhon grurë dhe drithë dhe të gjitha fitimet nga shitja i bën pjesë të fondit të vet.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Diplomatja Amerikane: Putin, jo i sinqertë për bisedimet e paqes! Gjermania mirëpret një tjetër 'valë' refugjatësh! Rusia sulmon lindjen dhe jugun e Ukrainës


F.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

Diplomohen mbi 12 mijë studentë të Universitetit të Tiranës, Kushi: Shfrytëzoni praktikat e punësimit

Diplomohen mbi 12 mijë studentë të Universitetit të Tiranës, Kushi: Shfrytëzoni praktikat e punësimit