Sa shpesh duhet t’i ndërroni pizhamet?

Sa shpesh duhet t’i ndërroni pizhamet?

Foto ilustruese

Shumica prej nesh kanë një rutinë të rregullt të larjes së rrobave. Mund të veshim një palë xhinse ose një triko një ose dy herë dhe më pas t’i lajmë por, kur bëhet fjalë për pizhame, cili është standardi?

ÇFARË THONË EKSPERTËT

Ekspertët në Institutin Amerikan të Pastrimit (ACI) kanë detajuar një udhëzues të dobishëm për sa shpesh duhet t'i lajmë rrobat . Për pizhamet sugjerojnë t'i lani pas tre ose katër herëve që i kemi mbajtur veshur. Bëhet fjalë për dy palë pizhame në javë.

Ndërsa ky standard është një rekomandim, nuk është normë e përgjithshme. Sipas një sondazhi të publikuar në Daily Mail , mesatarisht, burrat veshin të njëjtat pizhame për dy javë rresht, ndërsa gratë i veshin ato deri në 17 ditë. Pjesëmarrësit e anketuar raportuan arsye të ndryshme për zakonet e tyre të zgjatura të veshjes së pizhameve.

Disa thjesht harruan se sa kohë kishin veshur pizhamet e tyre, ndërsa të tjerë menduan se duke qenë se ato vishnin vetëm natën, nuk kishin nevojë të laheshin aq shumë. Shumë të anketuar gjithashtu pretendojnë se nuk kishin pizhame të mjaftueshme për t'i ndërruar ato shpesh.

ÇFARË NDIKON SA SHPESH DUHET T'I NDËRRONI PIZHAMET TUAJA?

Udhëzimet se sa shpesh duhet t'i ndërroni pizhamet tuaja nuk janë të prera. Faktorë të ndryshëm ndikojnë në sa kohë mund të qëndroni pa larë rrobat para gjumit. Faktori i parë ngre pyetjen: sa kohë i mbani pizhamet tuaja? Ndoshta i vendosni ato disa orë para gjumit kur jeni duke u mbështjellë në mënyrë që të ndiheni rehat. Ose, ndoshta e kaloni të dielën duke i mbajtur veshur ato.

Një faktor tjetër që duhet marrë parasysh është higjiena juaj personale. Nëse bëni dush çdo natë para se të bëheni gati për të fjetur, nuk do t'ju duhet të ndërroni shumë pizhamet sepse jeni të pastër sa herë që i vishni, sipas ACI. Megjithatë, nëse nxirrni shkumë me locion trupi pas dushit, rrobat tuaja po mbledhin vaj dhe minerale në locionin tuaj, dhe ndoshta është më mirë që t'i ndërroni pizhamet tuaja më shpesh.

Një faktor i fundit: djersitjet gjatë natës. Keni tendencë të djersiteni gjatë natës ? Nëse po, rekomandohet fuqimisht ndryshimi i tyre shpesh. Djersitjet e natës janë diçka që është e vështirë për t'u kontrolluar, veçanërisht nëse djersitja është e lidhur me një gjendje mjekësore themelore. Zgjimi me pizhame të njomur në djersë mund të garantojë shumë mirë ndryshimin e tyre çdo ditë.

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

Shpërndante kanabis me doza në lokalet e Vlorës, arrestohet 27-vjeçari grek

Shpërndante kanabis me doza në lokalet e Vlorës, arrestohet 27-vjeçari grek