'Nuk e kam kushëri, nuk e njoh', Agron Neza nxjerr blof Berishën: Njihemi prej vitesh (FOTO)

Mediat raportojnë se kreu i PD-së Sali Berisha deklaroi sot se ai nuk e njeh Agron Nezën, patriotin e vet tropojan i cili ka qenë pjesë e strukturave të sigurisë në fund të viteve 80-të dhe fillim të viteve 90-të, aktualisht i lakuar  për lidhje me ish-shefin e FBI-së Charles McGonigal.

“Unë nuk e kam kushëri, nuk e njoh, njoh të tjerë, por jo atë”, – citohet të jetë shprehur sot Berisha.

Ndonëse dhe ish-truproja i Berishës Izet  Haxhia ka përmendur më herët  në media lidhjet e Berishës me Agron Nezën, ky i fundit pas një kontakti me Hashtag.al  jo vetëm pohoi njohjen për disa dekada me Berishën por na vuri në dispozicion dhe një foto mes tij dhe Berishës që daton në vitin 2000 në zyrën e Berishës pas një takimi që kanë patur të dy.

Fotoja në fjalë dhe një sërë komunikimesh dhe letrash që Neza disponon vërtetojnë sipas tij tërësisht njohjen dhe hedhin poshtë qëndrimin e Berishës që bën sikur nuk e njeh.

Madje Neza rezulton se është i vetmi dëshmitar i mbetur gjallë i një takimi befasues për Berishën të ndodhur më 15 Dhjetor 1991, ndërmjet tij, Azem Hajdarit, Agron Nezës dhe Luan Pobratit.

Episodi konsumohet në “Rrugën e Kavajës”, ku pasi ktheheshin në mbrëmje me makinë nga Durrësi, Luan Pobrati, Azem Hajdari dhe Agron Neza, vërejnë se në katin e dytë të ish-selisë së Partisë Demokratike ishte ndezur drita e zyrës së Berishës në këtë seli.

Azem Hajdari i thotë shoferit mbaje makinën dhe i kërkon dy miqve ta prisnin 5 minuta sa të përshëndetej me Doktorin.

Azem Hajdari ngjitet në zyrën e Berishës por ndodhi që u vonua dhe në këtë moment Luan Pobrati i thotë Agron Nezës të shkonte lartë në zyrë dhe ta merrte Hajdarin. Edhe Neza u vonua.

Për pasojë Pobrati u detyrua të shkonte dhe vet në zyrë dhe episodi që u zhvillua më pas është tepër, tepër interesant.

Pobrati hap derën e zyrës dhe Berisha çohet me vrull nga tavolina duke i thënë:

“Oh, Pobrat, mirëseerdhe, miku im më i çmuar në Sigurim”.

I zgjati dorën Pobratit por ky i fundit më ftohtësi i ofroi vetëm majat e gishtave.

Në moment Pobrati ja kthen:
“Kam ardhur vetëm për tu thënë natën e mirë këtyre dy miqve që më lanë pas dere. Por meqenëse erdha deri këtu, dua të të pyes ty tani, që dje më kërkoje të ndëshkoja djemtë që mbanin barseta e që sot nga fanatik i madh e komunist i madh, je bërë demokrat i madh: Sal, nga do i mbash bythkat?  Këtej apo andej. Hajt natën e mirë.”

Ky ishte episodi që shënjoi dhe fillimin e armiqësisë mes Pobratit dhe Berishës, ndërsa ky i fundit nisi menjëherë montimin e dosjes ndaj Pobratit dhe familjes së tij duke i persekutuar për dekada me radhë./ Hashtag.al

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 18:24
Avokati: Agron Neza hynte në zyrën e Saliut sa herë i donte qejfi, sot Berisha thotë që nuk e njeh

Avokati Idajet Beqiri thotë se Agron Neza i cili sipas një aktakuze të drejtësisë amerikane, dyshohet se i ka dhënë 225 mijë dollarë ish-agjentit të FBI-së, Charles MsGonigal, ka hyrë disa herë në zyrën e ish-kryeministrit, Sali Berisha.

Beqiri u shpreh se Berisha ka njohje me Nezën, pavarësisht faktit që sot ai e mohon diçka të tillë.

“Kush i ka dhënë paratë? Kush është Agron Neza? Pse keni frikë nga biografia, se iu del kushëri i parë i Besnik Mustafajt? Se iu del miku më i ngushtë dhe njeriu më iu afërt i Azem Hajdarit?

Futej në zyrën e Saliut ky Agron Neza sa herë i donte qejfi atij dhe sot Saliu thotë nuk e njoh. Nuk e njeh Saliu vëllanë e Agron Nezës? Çfarë po flisni kështu?”, tha Idajet Beqiri për Euronews.

M.Q./SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 26/01/2023 03:34

  /BESNIKU I PARTISE.../,pikes i ke rene.Por nje pyetje kam une:Cila pjese e kesaj historie e ka bere <<Shen Pjetrin>> tone kaq te parehatshem? Fakti 1-qe Neza ka qene Sigurims,Fakti-2,qe Neza permendet ne ceshtjen e agjentit te FBI te arrestuar,Fakti-3-qe Neza mund te dije shume nga keto incidentet e vogla qe shfaqen here pas here si ky debat me Pobratin,apo pistoleta qe i dha Neza Hajdarit per vetembrojtje?

  Përgjigju
 • Polo: 25/01/2023 19:50

  Shqiptarët vijon t'i tërheqë për hunde sigurimi i Shtetit!

  Përgjigju
 • O Berish: 25/01/2023 18:32

  Ropt ku ti kesh o qen morrash qe rren ne mes te dites o malok muti

  Përgjigju
 • BESNIKU PARTIS GAZI ÇAFAJ: 25/01/2023 17:22

  Ore Shqiptar nuk u mësuat ju me malokun kriminel hajdut Sali Bajgën që ky monstër nuk njifte as kunatin e tij. Jo më të njofi kushurinjt. Kaq monstër është ky vemje.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Tensionet në Kosovë, si e vlerësoni qëndrimin e ndërkombëtarëve?×

Lajmi i fundit

Ankimimi i koalicionit Berisha-Meta për votimin elektronik në Elbasan, përfaqësuesit e ‘BF’ në KAS: Numri total i votave për kryetarët s’përputhet me ato të këshillit

Ankimimi i koalicionit Berisha-Meta për votimin elektronik në Elbasan, përfaqësuesit e ‘BF’ në KAS: Numri total i votave për kryetarët s’përputhet me ato të këshillit