Samiti i 6 dhjetorit, Begaj-Steinmeier: Integrimi është proces meritash, anëtarësimi në BE është rrugëtimi i duhur

 

Për Presidentët Begaj dhe Steinmeier Samiti i 6 dhjetorit në Tiranë është një ditë e rëndësishme për të diskutuar për procesin e integrimit evropian të gjithë rajonit.

Presidenti shqiptar Begaj tha se detyrat dhe rrugëtimi duhet të jenë të qarta për vendet aspirantë drejt Bashkimit Evropian.

“Pas disa ditësh do të mbahet Samiti,. Një ngjarje historikë për Shqipërinë por edhe përgjegjësia shumë e madhe për vendin tonë. Pritshmëria është që të qartësohet rruga që ccdo vend aspirant duhet të ndjekë. Pritshmëritë janë të lartë. Shqiptarët janë populli me përqindjen më të madhe që aspiron të jetë sa më shpejt pjesë e Bashkimit Evropian. Duhet punë, duhen realizuar të gjitha detyrat dhe duhet realizuar në kohë i gjithë procesi i negociatave. Ky është një proces meritash dhe nuk ka proces ‘pro bono’ për askënd. Nuk ka një kohë që mund ta përcaktoj unë, por varet nga puna që çdo vend aspiron të jetë pjesë e BE-së”, tha Begaj.

Ndërsa kreu i shtetit gjerman, Steinmeier, tha se rrugëtimi drejt BE është procesi i duhur për të 6 vendet e Ballkanit Perëndimor.

“Nuk do të mund të shtoja diçka ndryshe nga ajo që tha Presidenti. Duhet të marrim në konsideratë që bëhet fjalë për një takim pune mes BE dhe Ballkanit Perëndimor. Nuk do të ketë vendimet por duhet dhënë inkurajimi i duhur për të gjashta vendet e Ballkanit Perëndimor.  Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut duhet duhet të shihen në krenari në procesin e integrimit evropian”, tha ai.


Lajmi kryesor:

Një president gjerman pas 27 vitesh në Tiranë, Steinmeier takon Begajn dhe mban fjalim në Kuvend: Zemra juaj rreh dhe jeton me Evropën, vijoni këtë rrugë


K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Marrëveshje në Ohër, po shkojnë Kosova e Serbia drejt pajtimit përfundimtar?×

Lajmi i fundit

Borrell flet sërish për marrëveshjen e Ohrit: Do të jetë pjesë integrale e rrugës evropiane të Kosovës dhe Serbisë

Borrell flet sërish për marrëveshjen e Ohrit: Do të jetë pjesë integrale e rrugës evropiane të Kosovës dhe Serbisë