Sanremo 2024/ Triumfon ‘vajza e artit’, Angelina Mango! Për herë të parë pas 10 vitesh fiton një grua

Sanremo 2024/ Triumfon ‘vajza e artit’, Angelina Mango! Për herë të parë pas 10 vitesh fiton një grua

Fituesja e 'Sanremo 2024', Angelina Mango

Angelina Mango është vajza 22-vjeçare që triumfoi mbi të gjithë në festivalin “Sanremo 2024”. Këngëtarja e re, me këngën “Mërzia” shkruar së bashku me Madame, ka marrë 40.3 për qind të totalit të votave, në tre mënyrat: Televotim, Press Room dhe juria e radios.

Kanë kaluar 10 vjet që kur një grua fitoi festivalin e Sanremos. Suksesi i fundit daton në vitin 2014, kur Arisa fitoi me Controvento.

Ndërkohë në finalen e edicionit të 74-të të festivalit të Sanremos, Geolier u rendit i dyti, ndërsa e treta ishte Annalisa me këngën “Sinqerisht”.

Kur dëgjoi emrin e saj, 22-vjeçarja e emocionuar nga gëzimi falënderoi këdo që e ka mbështetur në këtë rrugëtim.

"Falënderime të përzemërta për orkestrën, për ty, për Gio, për Fiorello, për ekipin tim, për Martën, për nënën time, për Phil, Antonio, familjen time që është këtu sonte. Faleminderit që erdhët”, tha ajo.

5 vendet e para

Në podium, Geolier u rendit i dyti me këngë “I p' me, tu p' te” me 25.2 për qind. E treta ishte Annalisa me ‘Sinqerisht’, me 17,1 për qind, e katërta ishte Ghali me “Casa mia” me 10,5 për qind dhe e pesta ishte Irama me ‘Tu no’, me 6,9 ​​për qind. Pesëshja e parë është e përbërë tërësisht nga artistë që përfaqësojnë gjeneratat e reja të muzikës dhe që ndjekin tendencat e tregut.

Fillimet e karrierës për Angelina Mango

Njëzet e dy vjeçe me origjinë nga Lagonegro, në provincën e Potenzës, dhe me muzikën në gjak. Një karrierë që filloi shumë e re përkrah babait të saj, i cili vdiq në vitin 2014. Në vitin 2021 albumi i saj i parë dhe debutimi i saj i vërtetë në skenë në vitin 2022 në koncertin e 1 Majit së bashku me vëllain e saj, Filippo.

Për të arritur më pas tek Amici, tek këngët 'Voglia di vivere', albumi i dytë 'Voglia di vivere' dhe Festivali i lakmuar i Sanremos: “Për momentin po mundohem të menaxhoj panikun sepse është i bukur kur është edhe entuziazëm, kur është adrenalinë, - rrëfeu ajo, - Të jesh këtu më tremb pak. Por nga ana tjetër jam shumë krenare që jam këtu dhe më bën të mendoj 'Kënaqu dhe ji e lumtur me atë që po bën'”.

Në gjurmët e babait

Edhe babai i saj Mango u ngjit në skenën e Sanremos në 1985 për të debutuar në kategorinë e të rinjve: Babai im u ngjit në këtë skenë gati 40 vjet më parë – kujton këngëtarja – E sigurisht kjo më lidh më shumë me skenën sepse është një vend jo i panjohur për familjen. Kam dëgjuar shumë të flasin për Sanremon që kur kam qenë fëmijë. Prandaj është një emocion i madh të ngjitesh në këtë skenë dhe merr një vlerë edhe më të madhe”  

SI.E./S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, a forcohet pozita e Shqipërisë në rajon?×

Lajmi i fundit

A mund ta zgjidhë Brukseli konfliktin për dinarin serb?

A mund ta zgjidhë Brukseli konfliktin për dinarin serb?