Satelitët Albania 1 dhe 2, ministri i Mbrojtjes: Është risi me pak kosto dhe shumë eficencë! Nisi ndërtimi i Bazës Ajrore taktike të NATO-s në Kuçovë

Satelitët Albania 1 dhe 2, ministri i Mbrojtjes: Është risi me pak kosto dhe shumë eficencë! Nisi ndërtimi i Bazës Ajrore taktike të NATO-s në Kuçovë

1673172608_Screenshot1.jpg

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi e ka cilësuar si risi në pak kosto dhe shumë eficencë. Peleshi shton se imazhet satelitore do të kontribuojnë në shumë elementë.

“Është risi sepse ne dalim dhe bëhemi pjese e shërbimeve që vijnë nga satelitët nga hapësira. Përpos imazheve satelitore, do mund t’i përkthejnë këto imazhe në shërbime në më pak kosto dhe më shumë efiçencë. Pritet të kontribuojnë në bujqësi, në kontrollin e territorit. Pra mund të bëjmë më shumë me më pak investim.”- tha Peleshi.

Ndër të tjera, Peleshi u shpreh po ndërtohet baza taktike e NATO-s në Kuçovë ku si rezultat i pozicionit strategjik në Ballkan është zgjedhur vendi ynë.

“Ndërtimin e bazës taktike të NATO-s në Kuçovë. E para bazë ajrore e NATO-s. Jo pa qëllim është zgjedhur Shqipëria, ka një pozicion strategjik në Ballkan. Është vend aleat i NATO, i sigurt”- tha Peleshi.


Lajmi kryesor:

Peleshi: Fuqizojmë mbrojtjen kibernetike, ekspertët e IT do paguhen më shumë se privati! Nis ndërtimi për kampusin e FA pranë Bunk'Art 1


G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Lufta/ Turqia ratifikon pranimin e Finlandës në NATO! Shtëpia e Bardhë: Amerikanët duhet të largohen menjëherë nga Rusia

Lufta/ Turqia ratifikon pranimin e Finlandës në NATO! Shtëpia e Bardhë: Amerikanët duhet të largohen menjëherë nga Rusia