Tre kuksianë tentojnë ta marrin peng, polici u merr armën dhe plagos njërin prej tyre /Shkak: Borxhet e vëllait

Një efektiv policie, student për gradë në Akademinë e Sigurisë (Fakulteti i Hetimit dhe Krimit), u tentua të merret peng nga tre persona, të njohur për të, por arriti të shpëtojë duke marrë armën e njërit prej autorëve, të cilin e la të plagosur me plumb në bark. Ngjarja ndodhi pranë një lokali, që ndodhet përpara Akademisë së Sigurisë në zonën e Saukut, në periferi të Tiranës. Shkak për këtë ngjarje mësohet të jetë bërë një borxh i vjetër që vëllai i punonjësit të policisë i kishte marrë personave që kërcënuan me armë efektivin për ta marrë peng.

Efektivi i policisë, nëninspektor Ndue Ndoj 25 vjeç u largua nga vendi i ngjarjes së bashku me autorët e tjerë, ndërsa i plagosuri Ervis Murati 27 vjeç, u transportua në spital ku mësohet se ndodhet jashtë rrezikut për jetën. Ndue Ndoj, u vetëdorëzua në Drejtorinë e Policisë së Tiranës, ku mësohet se tashmë hetimin e çështjes e ka marrë Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat.

Dinamika e ngjarjes

Efektivi i policisë, Ndue Ndoj, nga Lezha, i cili studion në vitin e parë në Akademi për të marrë gradën nënkomsiar, ishte duke pirë kafe në një lokal përballë Akademisë së Sigurisë. Përpara lokalit (në parkimin e ambientit që ishte edhe hotel), e prisnin me makinë tre persona të cilët dyshohet të jenë me origjinë nga Kukësi. Sapo Ndoj ka dalë në rrugë, personat i kanë dalë para duke i vënë armën në kokë ku i kanë kërkuar të futet në makinë, në tentativë për ta marrë peng. Burime për Shqiptarja.com thonë se 25-vjeçari u ka dhënë  autorëve të besojnë se do të shkonte me ta në automjet, por sapo kanë tentuar ta fusin brenda, efektivi ka marrë armën e njëri prej autorëve duke e qëlluar me një plumb në bark.

Të gjithë të përfshirët, së bashku me policin 25-vjeçar, janë larguar menjëherë, duke lënë të vetëm në automjet të plagosurin, i cili më tej është transportuar me ambulancë për në spital. Dy të tjerët janë larguar menjëherë për të shpëtuar veten nga efektivi që tashmë kishte në dorë armën e 27-vjeçarit Murati. Pika të shumta kontrolli u ngritën nga policia për të mundësuar kapjen e të përfshirëve në ngjarje, por tashmë në spital i arrestuar ndodhet i plagosuri Ervis Murati, dhe i vetëdorëzuar në policinë e Tiranës është vetë efektivi i policisë. Dy të tjerët janë ende në kërkim policor.

Nën-inspektori teksa futej tek dera e makinës i ka marrë armën 27-vjeçarit Ervis Murati, pasi vetë Ndue Ndoj nuk ka armë. Nga sa Shqiptarja.com mëson gjatë tre viteve të studimit në Akademinë e Sigurisë, punonjësit e policisë nuk janë të pajisur me armë. Në përfundim të shkollës dhe me emërimin në detyrë me gradën e re, ata pajisen me armë.

Dëshmia që vetë 25-vjeçari ka dhënë pranë hetuesve pritet të hedhë dritë mbi këtë ngjarje dhe përfshirjen e personave të tjerë, identiteti i të cilëve nuk është bërë i ditur. Shqiptarja.com mëson se 25-vjeçari kishte njohje me personat që e thirrën në automjet duke e kërcënuar me armë në kokë se do ta merrnin peng. Konfliktet e tyre janë të vjetra, pasi të njëjtët persona e kishin kontaktuar edhe më parë duke i kërkuar një borxh që vëllai i punonjësit të policisë i kishte marrë grupit nga Kukësi.

Policia ka qenë e rezervuar në dhënien e informacioneve zyrtare

"Në afërsi të një parkingu të një hoteli në Sauk, gjatë një konflikti të çastit për motive  ende të paqarta, shtetasi N.N dyshohet se ka plagosur me armë zjarri jashtë  rrezikut për jetën   shtetasin E.M.,27 vjeç, banues në Tiranë. Grupi hetimor ka shkuar në vendngjarje dhe  po punon për zbardhjen e rrethanave tê ngjarjes. Shërbimet e Policisë po krehin zonën dhe kanë ngritur pika kontrolli për kapjen e autorit i cili është shpallur menjëherë  në kërkim policor", thuhej në njoftimin e vetëm dhënë nga Policia e Tiranës.

Polici Ndue Ndoj

Hoteli ku ndodhi plagosja në Sauk

/r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Frika nga varianti Delta, a është momenti i vaksinimit me detyrim për kategori të caktuara të popullatës ?

Komento

Komente

 • geg hyseni: 29/05/2019 06:41

  Studenti me ket akt vetmbrojtje e ka dhene provimin duke merituar qe tani diplomen!!

  Përgjigju
 • ronaldo: 29/05/2019 00:55

  per mendimin tim shum mir ja ka ber pse a krim kjo ngjarje a ma mir ti linte ta mershin peng

  Përgjigju
  • Veriu: 30/05/2019 04:32

   Bravoo policit

  • Toni: 30/05/2019 04:31

   Shum mir ja ka ber.

 • Berti: 28/05/2019 22:58

  Policia e diskretituar qe ne gjeneze. Bilbili Mema duhet te largohet. Kjo eshte mungesa e vetingut qe duhet dhe qe Lleshaj e cungoi duke e kufizuar vetem te shefat. E turpshme dhe denigruese

  Përgjigju
 • Drejtuesi: 28/05/2019 16:09

  A MOJ RILINDJE EDHE AKADEMIN E POLICIS E KTHEVE NE AKADEMI KRIMI..... LLOJE LLOJE KRIMINELI ESHTE FOTUR NE POLICI FALE TAHIRIT E PASARDHSVE TE TIJE E...

  Përgjigju
  • Drejtuesi: 29/05/2019 15:53

   O VLLAI ARIT PO I KE NJA TRE DREJTUES NE KERKIM PER HASHASHIN E RILINDJES NE VLORE... KTO PUNE ME VLLEZER BEHEN APO E HAROVE VLLAIN TJETER TE DOREZUAR NE ITALI... ESHTE THJESHT PERSERITJE HISTORIE POR PUNONJESIT E POLICIS DUHEN FILTRUAR...E PASTAJ PRANUAR... O VLLAI ARIT.

  • O Gari: 29/05/2019 07:25

   Nese ke qene drejtues ne polici dhe te kane hequr mire ta kane bere se nuk di te shkruash shqip e jo me te drejtosh. Policet s'jane as te Rilindjes e as te Republikes se Re, jane Policia e Shtetit. Drejtues te larte te kohes se Saliut qe hanin e pinin me kriminele dhe ne rruge vriteshin komisare policie nuk ka per te pasur ndonjehere Rilindja. Ne kete rast nese kane tentuar ta marrin peng dhe ai ka reaguar ndaj agresoreve, i jep merite policit qe ti e quan te Rilindjes. Ka bere c'ka bere vellai, akti i 3 agresoreve quhet krim.

 • Poleshi: 28/05/2019 16:04

  Policia e se ardhmes, ose, policat gangster.

  Përgjigju
  • And: 29/05/2019 07:28

   Bravo

  • Justice: 28/05/2019 18:01

   Integriteti 0

 • Fredi: 28/05/2019 09:56

  Vetëm i sy ti hudhësh Saukut me pa c far ndertesa apo infrastukture ka, menjeher kupton se je ne Kabul. Kështu edhe robt. Ushtria duhet ta shembi Saukun, kete katrahur urbanistike te shemtu funderrin dhe te rehabilitoje mjedisin sic ka qen dikur. Gjith katnaret e tij të detyrohen të kthehen ne brimat e shpellave te tyre nga zbriten!

  Përgjigju
  • Vlonjati: 28/05/2019 18:58

   Dole ti o jevg muti qe sle me krahina pa share ndyrsire!

  • Sauksi: 28/05/2019 15:43

   Ina deshiron te pijm kafe bashk

  • Ina: 28/05/2019 13:25

   Si i bie? Qe te te japi token ty e te zbresi gjith malsia? Ata aty jan venali shoku e i kan pas tokat e tyre e Ja kan shit kujt i ka dash qefi×

Lajmi i fundit

John

VIP-at në fillim të karrierës dhe tani! Ja si kanë ndryshuar stilin gjatë viteve dhe si po lënë ‘gjurmët’ e tyre ne modë