Scholz dhe Macron kundër testimit të detyrueshëm kur udhëtojnë brenda BE-së: Jo i dobishëm

Scholz dhe Macron kundër testimit të detyrueshëm kur udhëtojnë brenda BE-së: Jo i dobishëm

Gjermania dhe Franca aktualisht nuk i konsiderojnë testet e detyrueshme PCR për koronavirusin si të dobishme kur udhëtoni brenda BE-së.

"Ne nuk synojmë t'i prezantojmë këto teste brenda Bashkimit Evropian sepse i kushtojmë rëndësi të madhe funksionimit normal të zonës sonë të përbashkët," tha presidenti francez Emmanuel Macron në një konferencë të përbashkët për shtyp të premten mbrëma pas samitit të BE-së në Bruksel me Kancelarin Federal. Olaf Scholz. Për më tepër, efektiviteti i një mase të tillë do të zvogëlohej shumë, sepse udhëtarët ndërkufitarë në përgjithësi do të përjashtoheshin prej tyre.

Scholz tha: "Liria e lëvizjes brenda Evropës është e rëndësishme, kjo është arsyeja pse ne kemi harmonizuar masat tona të mëparshme në përputhje me rrethanat." Situata do të duhet të monitorohet. Por para së gjithash ju po "udhëtoni si Franca".

Kërkesat e reja të mundshme të testit po diskutohen kryesisht për shkak të variantit shqetësues Omikron. Prandaj, Italia tashmë po kërkon një test negativ të koronës nga të gjithë udhëtarët - përfshirë ata që janë vaksinuar - nga vendet e tjera të BE-së. Irlanda dhe Greqia kanë prezantuar gjithashtu kërkesa të reja testimi.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Komision hetimor vetëm për çështje konkrete,jeni dakord me propozimin e PS?×

Lajmi i fundit

Zgjedhja e grupit të Bardhit, SHBA-BE ose poshtërimin nga Berisha

Zgjedhja e grupit të Bardhit, SHBA-BE ose poshtërimin nga Berisha