Scholz: Plani i paqes i Putinit nuk është serioz

Scholz: Plani i paqes i Putinit nuk është serioz

Foto :Olaf Scholz

Propozimet e presidentit rus Vladimir Putin për fillimin e bisedimeve të paqes me Ukrainën janë "jo serioze".

Kështu ka thënë kancelari gjerman Olaf Scholz, i intervistuar nga transmetuesi Zdf në margjinat e G7 në Borgo Egnazia.

 “Të gjithë e dinë se propozimet nuk u prezantuan seriozisht, por kishin të bënin me konferencën e paqes në Zvicër” dhe “synojnë të shmagen” nga puna në Lucern që fillon sot, nënvizoi Scholz.

Të gjithë e dinë që propozimet nuk u paraqitën seriozisht, por kishin të bënin më shumë me konferencën e paqes në Zvicër," dhe "synojnë të shmangen" nga puna në Lucerne që fillon sot, theksoi Scholz.

Presidenti rus, theksoi Scholz, dëshiron të "diktojë" "ëndrrën e tij imperialiste". “Ajo që na nevojitet nuk është një paqe e diktuar, por një paqe e drejtë, e cila fokusohet në integritetin dhe sovranitetin ‘territorial’”, vuri në dukje kancelari gjerman, pa përjashtuar bisedimet me Putinin në të ardhmen. "Një bisedë si kjo ka kuptim vetëm nëse ka diçka specifike për të folur," sqaroi ai.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Ukraina: Pas samitit në Zvicër do t’i paraqesim Rusisë planin për paqe! Meloni: Propozimi i Putinit është propagandë


Xh.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Të nxehtit ekstrem po i vjen fundi, në mesjavë vijnë ditët e shumëpritura me rënie temperaturash

Të nxehtit ekstrem po i vjen fundi, në mesjavë vijnë ditët e shumëpritura me rënie temperaturash