Seanca konstituive, betohen 114 deputetë! Glauk Konjufca zgjidhet kryetar i Kuvendit të Kosovës

Në Kosovë është miratuar raporti i verifikimit të kuorumit dhe mandateve. Menjëherë pas këtij vendimi deputetët prezentë në sallën e Kuvendit të Kosovës janë betuar.

Në sallë ishin  114 deputetë, të cilët janë betuar nën udhëheqjen e seancës nga deputeti më i vjetër, Avni Dehari.

Glauk Konjufca është zgjedhur kryeparlamentar Glauk Konjufca është votuar në krye të Kuvendit të Kosovës.  Lëvizja Vetëvendosje bashkë me Listën “GUXO” të Vjosa Osmanit e kanë propozuar Konjufcën kryeparlamentar për legjislaturën e re. Propozimin e tij e ka bërë deputeti Adnan Rrustemi, derisa 69 deputetë kanë votuar pro, 33 kundër dhe asnjë abstenim.

 


Lajmi kryesor:

Votohet qeveria e re e Kosovës, zbardhen emrat e ministrave! Kurti: Do vaksinojmë kundër COVID 60% të popullsisë brenda 1 viti! Do jem kryeministër me parime


K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A është rimëkëmbur ekonomia juaj familjare pas vështirësive të hasura gjatë pandemisë?×

Lajmi i fundit

John

Koronavirusi, shkon në mbi 871 mijë numri i vaksinimeve të kryera që nga fillimi i fushatës, 8793 në 24 orët e fundit