Seanca në Hagë/ Avokatët: Duam audio-video të intervistave të dëshmitarëve, mund të bëhen gabime në përkthim! Prokuroria: E pabazuar në ligj

Seanca në Hagë/ Avokatët: Duam audio-video të intervistave të dëshmitarëve, mund të bëhen gabime në përkthim! Prokuroria: E pabazuar në ligj

1616584136_Capture.JPG

Mbrojtja e ish- presidentit Hashim Thaçit dhe ish-kryetarit të Kuvendit, Jakup Krasniqit ka kërkuar që brenda 4 javësh të kenë në dispozicion regjistrimin audio dhe video të dëshmitarëve. Një gjë e tillë u bë i ditur nga gjykatësi në seancën gjyqësore. në Hagë.

"Thaci dhe Krasniqi kërkojnë që të nxjerre regjistrimet audio dhe video intervistat e dëshmitarëve, dhe nëse kjo qasje nuk është përdorur deri më tani, të nxirren brenda 4 javëve", tha gjyqtari, duke cituar kërkesën e mbrojtjes.

Megjithatë, kjo kërkesë për prokurorinë nuk është e bazuar në ligj, por shtoi se organi i akuzës nuk regjistrime

"Është një kërkesë që është bërë pa e bërë të ditur bazën ligjore, për të gjitha intervistat e dëshmitarëve nuk ka, ka incizime për pjesën më të madhe të provave të prokurorisë të cilat janë transkiptuar, por jo audio dhe video për intervistat e dëshmitarëve", tha Prokurori.

Avokatët kanë argumentuar se kërkojnë audion, pasi mund të ketë përkthime në gabim apo edhe mënyra e të thënit.

"I duam që të kontrollojmë gjëra të rëndësishme përshembull në anglisht është përmendur emri "dëshmitar", ndërkohë ai e ka thënë "person", janë këto detaje. Pse e mban prokuroria?

"Duam audio-video se është shumë e gjatë ta lexosh , është më e lehtë".

"Kur dëgjon audion, padyshim që mund te kenë infiltura një gabim për shkak të gabimit në përkthim dhe këtë e kupton vetëm në incizim. Është e rëndsshme që të kuptojmë edhe intonacionin", thanë avokatët.

Për këtë ka pasur një përgjigje dhe nga prokuroria.

"Transkipti i vënë në dizpozicion, nuk janë të përkthyera, fjala e thënë në shqip është e zbardhur e plotë dhe u është vënë në dispozicion, çdo gabim del qartë nga transkripti", tha Prokuroria.


Lajmi kryesor:

4 ish-drejtuesit e UÇK-së në Hagë! Avokatët: Duam audio-video të intervistave të dëshmitarëve, mund të ketë gabime në përkthim! Prokuroria: E pabazuar në ligj


B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Opozita akuzon Ramën për sulmin ndaj Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Bombardohet spitali në Kherson nga forcat ruse

Bombardohet spitali në Kherson nga forcat ruse