Sekretari i Brendshëm britanik i frustruar me planin për dërgimin e emigrantëve në Ruanda: Misioni është ndalimi i varkave, s’ka rëndësi mënyra

Sekretari i Brendshëm britanik i frustruar me planin për dërgimin e emigrantëve në Ruanda: Misioni është ndalimi i varkave, s’ka rëndësi mënyra

Sekretari i Brendshëm britanik, James Cleverly

Sekretari i Brendshëm britanik, James Cleverly, u shpreh se ndihet i frustruar me fiksimin e politikës së qeverisë për Ruandën. Ai tha se nuk është zgjidhje të jesh gjithçka dhe t'i japë fund të gjithëve në planet për të trajtuar emigracionin e paligjshëm.

Sekretari i Brendshëm, i cili zëvendësoi Suella Braverman pasi ajo u shkarkua pothuajse dy javë më parë, tha për Times se ai ishte i frustruar me fokusin në planin e Ruandës.

“Misioni është ndalimi i varkave. Ky është premtimi për popullin britanik. Mos e humbisni kurrë misionin. Ka metoda të shumta. Mos u fiksoni në metodat. Përqendrohuni te misioni”, tha ai.

Skema e Ruandës është përballur me një sërë pengesash ligjore që kur u shpall për herë të parë në vitin 2020, e fundit prej të cilave erdhi në ditën e dytë të Cleverly si sekretar i Brendshëm, kur politika u shpall e paligjshme nga gjykata supreme, raporton The Guardian.

Pavarësisht pengesave, qeveria nuk e ka hedhur poshtë këtë ide. Rishi Sunak ka refuzuar të përjashtojë daljen nga Konventa Evropiane për të Drejtat e Njeriut (KEDNJ) dhe ai mendohet se po shqyrton përdorimin e legjislacionit emergjent për të hequr dorë nga konventa për rastet e azilit në një përpjekje për të detyruar skemën e Ruandës.

Sekretari i ri i Brendshëm dha një ton më të matur në GJEDNJ në dallim nga paraardhësi i tij.

"Argumenti im ka qenë gjithmonë se ne duhet të modernizojmë, përditësojmë dhe reformojmë", tha ai.

Konservatorët e lartë thonw se Sunak rrezikon të prishë procesin e paqes në Irlandën e Veriut nëse bllokon ligjet e të drejtave të njeriut në mënyrë që Mbretëria e Bashkuar të mund të dëbojë azilkërkuesit në Ruandë.

Ai është nën presion në rritje nga deputetët dhe ministrat me prirje të djathtë për të mbyllur rrugët ligjore për azilkërkuesit që kanë sfiduar me sukses largimin e tyre në Ruandë. 

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e forcon sigurinë dhe rolin e Shqipërisë baza e NATO-s në Kuçovë?×

Lajmi i fundit

'Nuk ia kam idenë çfarë punimesh kryheshin? U arrestua pas shpërthimit në Lushnje, çfarë deklaroi sipërmarrësi në prokurori

'Nuk ia kam idenë çfarë punimesh kryheshin? U arrestua pas shpërthimit në Lushnje, çfarë deklaroi sipërmarrësi në prokurori