Sekretet e Fërgesës në tavë dheu me mëlçi nga zonja Albana

Tavë dheu me mëlçi

Përbërësit:

 • 3 lgj gjizë
 • 2-3 lgj vaj ulliri
 • 300 gr mëlçi
 • 300 ml lëng mishi me copëza
 • 1 lgj piper i kuq
 • 1 lgj miell misri
 • 1 kokërr qepë
 • 6 thelpinj hudhër
 • 1 lgj salcë domate
 • 1 lgj gjalpë
 • 1 tufë majdanoz
 • Kripë, piper i zi
 • Piper djegës

Përgatitja:

Mëlçitë pasi i kemi larë mirë i presim në kubikë të vegjël. Në një tenxhere vendosim pak mish viçi të ziejë për të përftuar buljonin. Në një tigan kaurdisim mëlçitë për pak minuta, më pas i largojmë mëlçitë dhe në po atë yndyrë kaurdisim një qepë të grirë imët. E ndihmojmë zbutjen e qepës me pak kripë dhe piper. Sapo qepa të bëhet transparente shtojmë lëngun e mishit dhe salcën e domates dhe e lemë në temperaturë të ulët për rreth 20 minuta. Në një enë tjetër tresim gjalpin dhe kaurdisim miellin e misrit derisa të marrë ngjyrë. Më pas shtojmë gjizën, piperin e kuq, piperin djegës dhe thelpinjtë e hudhrës. Vazhdojmë kaurdisjen duke e trazuar derisa masa të bëhet e njëtrajtshme. Gjizën e kaurdisur me miellin e shtojmë tek qepa së bashku me mëlçitë. E spërkasim gatimin me majdanoz të grirë dhe e lemë të marrë valë. Në momentin që yndyra do të dalë lartë do të thotë që është gati për t’a vendosur në furrë. Në furrën e nxehur kemi vendosur tavën e baltës. Hedhim tek tava e dheut fërgesën me mëlçi dhe e vendosim në furrë për rreth 20 minuta.     

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Në burg për abuzim me fondet e BE në SASPAC, SPAK kontrolle në apartamentin e Ilir Beqajt në Vlorë! I hapin derën me forcë

Në burg për abuzim me fondet e BE në SASPAC, SPAK kontrolle në apartamentin e Ilir Beqajt në Vlorë! I hapin derën me forcë