Selita e Mirditës, në kërkim të turizmit malor! Artistë e poetë promovojnë natyrën e traditën

Një takim kulturor, tejet i veçantë u organizua në Selitë të Mirditës, ku poetë artistë dhe intelektualë u kthyer atje ku kanë rrënjët për të promovuar turizmin malor.

E ndodhur 45km larg qytetit të Rrëshenit dhe mbi 800 metra mbi nivelin e detit, shpopullimi ka prekur masivisht fshatrat e Selitës, por kur të përfundojë rruga e Lures ka shpresa që situata do të ndryshojë. Zërave për investime në Selitë iu bashkua politikani Luan Rama, që ka jetuar në qytezen minerare të Kurbneshit gjatë diktaturës.

E rrethuar nga tri bjeshkë alpine dhe 5 monumente natyrore, kjo zonë është një mundësi e mirë eksplorimi për hiking dhe sporte te tjera. Turistët mund të vizitojnë pllajën karstike të Valmor-Didhes përbri lumit të Urakës dhe Kroin e bardhë me veti kurative.

 

M.Q./S.Ç/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Veton Surroi: Donald Trump, revolucionari

Veton Surroi: Donald Trump, revolucionari