Serbia nuk iu bashkua sanksioneve ndaj Putin: Rusia dhe Kina na kanë mbështetur gjithmonë në çështjen e Kosovës

Serbia nuk iu bashkua sanksioneve ndaj Putin: Rusia dhe Kina na kanë mbështetur gjithmonë në çështjen e Kosovës

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç

Serbia nuk iu është bashkuar ende sanksioneve ndaj Rusisë, ndonëse SHBA kërkoi që të merren me formimin e qeverisë së re. Presidenti serb Aleksandër Vuçiç e argumenton mosvendosjen e sanksioneve me faktin se Rusinë dhe Kinën i ka pasur gjithmonë aleate në çështjen e Kosovës, pasi ka marrë mbështetjen e tyre.

Vuçiç tha se Serbia ka lidhje shumë të mira tradicionale me Rusinë, duke shtuar se vendi e ka dënuar qartë çfarë po ndodh në Ukrainë.

“Është e vërtetë që Serbia nuk ka vendosur sanksione ndaj Rusisë deri më tani, por duhet të kuptoni qëndrimin tonë dhe faktin që Rusia dhe Kina na kanë mbështetur gjithmonë për çështjen e Kosovës”, tha Vuçiç.

Duke folur forumin vjetor “GLOBSEC 2022” në Bratislavë, Vuçiç është shprehur se askush nuk mund të mbijetojë pa gaz, ndërsa shtoi Serbia e merr nga Rusia.

“Ne po bëjmë gjithçka mundemi për të diversifikuar furnizimin tonë me gaz dhe po punojmë për të parë se si mund të marrim më shumë gaz edhe nga burime të tjera”, ka thënë ai.

Presidenti serb shtoi se beson se situata në Evropë do të jetë shumë më e qartë në dhjetor dhe se pret që Serbia të marrë disa indikacione më të qarta se çfarë mund të ndodhë.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 03/06/2022 02:59

  Kina ka probleme me Tibetin e Taiwanin,kurse Rusine e keni //kusheri te pare//, per te mos folur per ceshtjet e hapura qe ka me ish-republikat e BS e me gjere,prandaj i ke pasur gjithemone aleate per Kosoven.

  Përgjigju
 • Arbërori: 02/06/2022 20:10

  Mos e harro vllaun Edvin shkjaun shqipfolës o bq fashist…!!!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Si e vlerësoni vendimin e Partisë Socialiste evropiane për të përjashtuar Ilir Metën nga Kongresi pas aleancës me Berishën?×

Lajmi i fundit

Komuniteti Politik Europian, Rama nga Praga: Të bashkuarit, rruga e vetme për të kaluar këtë periudhë krize! Europa në prag të një lufte të mundshme të Tretë Botërore

Komuniteti Politik Europian, Rama nga Praga: Të bashkuarit, rruga e vetme për të kaluar këtë periudhë krize! Europa në prag të një lufte të mundshme të Tretë Botërore