Seria A siguron 5 ekipe në Champions League sezonin e ardhshëm, numri mund të shkojë në 6! Përcaktuese Europa League

Seria A siguron 5 ekipe në Champions League sezonin e ardhshëm, numri mund të shkojë në 6! Përcaktuese Europa League

Trofeu i Champions League

Italia dhe konkretisht kampionati i Seria A për sezonin e ardhshëm do përfaqësohet me 5 skuadra në Champions League. Kjo pasi kampionati elitar italian, falë ecurisë së ekipeve këtë sezon në Kupat e Europës, ka arritur të sigurojë matematikisht pikët e nevojshme për të qenë 1 mes 2 kampionateve që sezonin e ardhshëm do luajnë me 5 skuadra në Champions League. Ky zgjerim vjen për shkak se sezonin e ardhshëm do ndryshojë struktura e Champions League ku nuk do jenë më 32 skuadra pjesmarrëse, por 36. Shumë pranë Seria A, për të sigruar pjesmarrjen me 5 ekipe sezonin e ardhshëm në Champions, është edhe Bundesliga gjermane.

Për t’u veçuar edhe fakti se ekziston mundësia që Seria A të përfaqësohet me 6 ekipe. Nëse Roma apo Atalanta fitojnë Europa League dhe nuk janë në top 5-shen e kampionatit atëherë numri i ekipeve italiane për sezonin e ardhshëm në Champions League do shkonte në 6.

Ne.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord që personat e së njëjtës gjini të martohen ligjërisht?×

Lajmi i fundit

Buburrecat nga ajri 'pushtojnë' Potamin në Himarë, Kumbaro në Report Tv: S’kanë zbritur luanët nga mali

Buburrecat nga ajri 'pushtojnë' Potamin në Himarë, Kumbaro në Report Tv: S’kanë zbritur luanët nga mali