Sërish shifra të larta infektimesh! 271 raste të reja me COVID-19 dhe asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

Sërish shifra të larta infektimesh! 271 raste të reja me COVID-19 dhe asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

Spitali infektiv

Vazhdojnë të jenë të larta shifrat e infektimeve nga COVID-19 krahasuar me disa javë më parë, gjatë 24 orëve e fundit janë shënuar 271 raste të reja.

Ndryshe nga një ditë më parë ku u regjistruan 277 raste, sot ka pasur një ulje vetëm prej 6 raste infektimesh.

Fatmirësisht nuk ka pasur asnjë humbje jete.

Ministria e Shëndetësisë vazhdon me apelin për të gjithë qytetarët që të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid sidomos në periudhën e këtij sezoni veror.

Në 24 orët e fundit janë kryer 1035 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 271 qytetarë, në këto bashki:

183 në Tiranë, nga 9 qytetarë në Lezhë, Fier, Vlorë, Gjirokastër, 8 në Sarandë, 7 në Berat, 5 në Krujë, nga 4 qytetarë Himarë, Elbasan, nga 3 qytetarë në Durrës, Patos, Lushnje, nga 2 qytetarë në Shkodër, Divjakë, Përmet, nga 1 qytetar në Malësi e Madhe, Fushë Arrëz, Tropojë, Mirditë, Selenicë, Korçë, Kolonjë, Kuçovë, Gramsh. Janë 1,243 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 8 pacientë, gjithashtu janë shëruar 73 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 273,471 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (23 Qershor 2022)

Raste të reja ditore         271

Të shëruar në 24 orë       73

Të shtruar në spitale         8

Humbje jete në 24 orë      0

Testime ditore                 1035

Testime totale               1,841,267

Raste pozitive                  278,211

Raste të shëruara             273,471

Raste Aktive                         1,243

Humbje jete                        3,497

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                929

Fier                       86

Vlorë                     72

Durrës                  33

Lezhë                    26

Gjirokastër           22

Korçë                    20

Elbasan                 18

Berat                     18

Shkodër                13

Dibër                        4

Kukës                    2

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A ka politika frikë nga SPAK-u?×

Lajmi i fundit

Mandati i Xhaçkës, Basha-Rithemelimit: Përse nuk flisni? Çfarë kocke u hodhi Lindita Nikolla që u ka ngecur në fyt?

Mandati i Xhaçkës, Basha-Rithemelimit: Përse nuk flisni? Çfarë kocke u hodhi Lindita Nikolla që u ka ngecur në fyt?