Seuli mbyll dyert për dezertorët rusë, pesë prej tyre jetojnë në aeroport prej muajsh

Seuli mbyll dyert për dezertorët rusë, pesë prej tyre jetojnë në aeroport prej muajsh

Pesë dezertorë rusë janë bllokuar në Aeroportin Ndërkombëtar Incheon në Korenë e Jugut prej disa muajsh pasi autoritetet në Seul refuzuan t'i pranonin si emigrantë. Bëhet fjalë për njerëz nga Rusia që u larguan nga vendi i tyre pas urdhrit të përgjithshëm të mobilizimit ushtarak për të luftuar në Ukrainë, të dhënë nga Presidenti Vladimir Putin . Tre kanë mbërritën në Korena e Jugut në muajin tetor, dy të tjerët në nëntor. Avokati i tyre Lee Jong-chan ka folur për mediat e huaja dhe ka thënë se kërkesat e tyre për statusin e emigrantit  u refuzuan nga Ministria e Drejtësisë së Koresë së Jugut, duke i lënë ata të bllokuar në zonën e nisjes për muaj të tërë në pritje të një vendimi mbi apelin e tyre.

 "Atyre u sigurohet një vakt në ditë, që është dreka”, tha avokati i tyre, duke theksuar se nuk janë në kushte të mira jetese.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Crosetto: A jam budalla për Medvedevin? Unë mbroj kombin e sulmuar! Kievi mohon blerjen e raketave Aster-30


F.D/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Zhgënjen Kosova përballë skuadrës modeste, Zvicra me pikë të plota, Skocia ‘gjunjëzon’ spanjollët

Euro 2024/ Zhgënjen Kosova përballë skuadrës modeste, Zvicra me pikë të plota, Skocia ‘gjunjëzon’ spanjollët