Sezoni turistik/ Veliaj: Do shtohet volumi i pastrimit të Tiranës, udhëzoni turistët të mos lënë qeset me plehrat tek dera

Tirane- Një aksion vullnetar për pastrimin e Tiranës është ndërmarrë sot. Kryebashkiaku Erion Veliaj I është bashkuar një grupi nxënësish vullnetarë të shkollave “Ismail Qemali”, “Sami Frashëri” dhe “Eqerem Çabej”

Veliaj kërkon nxitjen e sensibilizimit të një ambienti të pastër edhe mes qytetarëve,  krahas punës së përditshme që bëjnë ndërmarrjet e pastrimit

“ Në korrik-gusht fillojnë pushimet, çka do të thotë se shtohet volume i mbetjeve në Tiranë sepse do të shtohen turistët. Nëse shifrat vazhdojnë si ato të fillim vitit dhe ne shkojmë në 14-15 milionë turistë, do të thotë se mesatarisht në Tiranë do të kemi çdo muaj nga 1 milionë qytetarë shtesë, veç rezidentëve. Pra, edhe volumi i pastrimit do të shtohet, por do të na duhet të shtohet edhe volumi i kulturës dhe i pastërtisë që mban secili për vete”, tha Veliaj.

Kryetari I bashkisë vuri në dukje dhe një fenomen që po ndodh me turistët që bujtin në Tiranë me Airbnb

“Ka shumë turistë që vijnë nga vende të tjera, të cilat nuk e praktikojnë hedhjen e mbetjeve në kosh, por i lënë me qese të zeza te dera. Këto qese rrinë në tokë për orë të tëra dhe bëhen problematike për kafshët e rrugëve. Për këtë arsye u kërkoj qytetarëve të Tiranës që, nëse dikush ka ardhur për të bujtur me Airbnb në banesën e tyre, t’i njoftojnë se ne i çojmë qeset te koshi” tha Veliaj

S.G/A.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Lili: 22/06/2024 16:16

  Se te prishin punt qent ty se mos shumohen ? Ti lyj me puder ate ftyre te nxire qe ke nga korripsjoni

  Përgjigju
 • iliri: 22/06/2024 15:54

  QE TE PASTROHET TIRANA DUHET TE BEHET URGJENT INCENERATORI I TIRANES...NUK ZGJIDHET PASTRIMI VETEM ME GROPOSJE TE PLEHRAVE,,,LANDFILL...ajo sjell shume probleme si ndotja e ujrave nentokesore...

  Përgjigju
 • Xheli: 22/06/2024 15:11

  Me Juli dhamene e keni zgjidhur kete pune per pastertine

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Spahiu: Rama pazar me Greqinë, që lejoi Belerin nga burgu të udhëtoj jashtë

Spahiu: Rama pazar me Greqinë, që lejoi Belerin nga burgu të udhëtoj jashtë