Sharlatanët!

Sharlatanët!

Albin Kurti

1. Mimoza Kusari e pyeti botën demokratike:

Si do të vepronit ju nëse do ta shihnit shkronjën Z në vendet tuaja?

- Derisa të pastrohet shkronja Z nga nami i keq i Putinit, Mimoza ka vendosur ta suspendojë Z-në, ta heq nga emri i saj dhe të quhet Mimoa.

Derisa t'i përgjigjet bota demokratike pyetjes së saj të thellë, unë po i tregoj me sinqeritet të madh se nëse në perëndim do ta shihnin një 'Kusar', do ta arrestonin.

2. Albin Kurti e ka postuar (në FB-në e tij) fjalimin e Gërvallës në Kuvend.

Gërvalla e ka fshehur pasurinë e saj materiale nga Kosova, pra e ka vjedhur pasurinë e saj...por, pasurinë shpirtërore dhe vokale, zërin e saj të hollë, nuk ia kursen atdheut.

Postimi i fjalimit të saj mediokër, është simptomë e frikës së Albin Kurtit nga Vjosa Osmani.

Albin Kurti nuk i tutët Putinit, por me të drejtë i tutët Vjosa Osmanit

(se fëmrat janë më të këqija si armike. Të shkatërrojnë kur të duket që po të duan më së shumti).

Veterani i luftës ideologjike, edhe frikën e ka me hile.

Nga Putini nuk tutët sepse nga ai e mbron Amerika (në Kosovë), e nga Vjosa Osmani, veç Zoti të shpëton.

3. Lulzim Hetemi mbrëmë e ka zbuluar sekretin e Viktoria's.

Nga penxherja e komunës (Hotel Jugosllavia), e ka parë një serbiane të bukur me sandale të zeza, që e mbante në dorë një vekne të nxehtë.

Kur nuk ka shi (shqiptare), bën edhe breshër (serbe).

Politika agresive në Veri po zbutet nga prirja e kryetarit për bukuri fizike.

Në poezinë shqipe, Zveçanin e puth agimi, e Leposaviçi ka pas mbetur i paputhur deri tash.

4. Albin Kurti tha se ai është i pari që e ka zbuluar se Putini është njeri i keq, dhe menjëherë i ka treguar botës.

Por, nuk tregoi se Vjosa Osmani i ka treguar atij...

5. Pas Albin Kurtit, Kina e ka sfiduar Amerikën.

Kjo e fundit ia ka tërhequr vërejtjen Kinës.

Kosova është vendi i parë në historinë amerikane, që ia ka zbuluar pafuqinë Amerikës.

Tash, që Albin Kurti e ka zbuluar se politika zyrtare amerikane është naive, u frymëzuan budallenjtë e botës kundër Amerikës.

Amerika, Albin Kurtit i duket si këta tregtarët milionerë me shorce në plazh, që kanë pare dhe pushtet material, ama nuk kanë dije.

6. Antony Blinken e ka marrë shumë seriozisht akuzën e Albin Kurtit për padije.

Bile është mbyllur në shtëpi, sepse ka filluar ta lexojë një libër me aforizma.

Me rastin e çeljes së kopertinës së librit, familjarëve u ka thënë  'Wish me luck'.

Këta librat me aforizma shërbejnë për t'u bërë i ditur në situata urgjente, kur nuk ke kohë të bëhesh i ditur dalëngadalë.

- 'Si të dukesh i mençur, shpejt e shpejt', thirret libri!

Blinken e ka shqyrtuar mundësinë  që në të ardhmen të bart libra nën sqetull, nëpër takime.

Ky është një sekret klasik që të bën të dukesh i mençur:

e merr me vete gjithmonë një libër, dhe kështu, atyre që nuk lexojnë ti u lë përshtypje si i ditur.

Unë kohëve të fundit, nga meraku që nuk po bie në sy mjaftueshëm, po e mbaj me vete një roman 4 kilogramë, me kopertina ngjyrë zjarri.

Se romanët 'e hollë' më nuk po japin rezultate tek shqiptarët.

7. Albin Kurti ka kërkuar nga mediat e huaja që t'u thonë kriminelëve serbë - ta ndalin dhunën në Veri, nëse duan të bëhet siç duan ata.

Këtu ka folur në frymën e veteranit tē luftës...

Një herë Çak Norrisi ka hyrë në ushtri dhe prej atëherë ekziston fraza 'Army of one'!

8. Mimoa i urren amerikanët që nga çasti kur e humbi komunën e Gjakovës. Ambasadorja amerikane (atëbotë) i kishte kërkuar Mimozës që t'i lejojë pelegrinët serbë ta vizitojnë Gjakovën.

Por, kjo s'ka 'guxuar' nga protestuesit dhe këtu, për të, Amerika mori fund.

U nervozua, shkoi te Albini dhe i spiunoi fjalët e ambasasores amerikane.

9. Për inat të Amerikës, Mimoza po thotë që Asociacioni do të bëhet vetëm sipas Kushtetutës.

Facta non verba!

....Të gjitha veprimet e Albin Kurtit (se qeveria Kurti nuk ekziston, ekziston veç Albin Kurti...),

deri më tash e kanë demantuar dhe deligjitimuar vendimin e Gjykatës Kushtetuese kundër Asociacionit një-etnik.

Në Veri paska edhe shqiptarë pra, kur të bëhet Asociacioni (i Albin Kurtit), nuk do të quhet një-etnik.

Se, qe, Lulzimi është shqiptar, Atiči është boshnjak...!

10. Në fillim, ministri i policisë e mori një Rolex të 30 mijë Eurove dhuratë nga sheiku i Katarit. E deklaroi në doganë. Dhe prej atëherë, koha Kurti u matë me Hënë....

P.S. Më në fund, Luizi e këndoi një këngë të keqe 'Përjetësisht',

dhe Edi Rama e tha një fjali pa pikë sharmi: 'Sa herë vjen vera serbëve dhe shqiptarëve u nxehen kokat, ndoshta që s'kanë det!

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Arbëri: 04/06/2023 17:05

    Ti hani muftin Mioas

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Tiranë, dhunohet administratori i 'Pamfleti' Gjergj Zefi! Po dilte nga zyra

Tiranë, dhunohet administratori i 'Pamfleti' Gjergj Zefi! Po dilte nga zyra