SHBA/ Biden 'i shtrin dorën' Kongresit: Përfundojeni punën që keni nisur, më shumë punë për rritje ekonomike

SHBA/ Biden 'i shtrin dorën' Kongresit: Përfundojeni punën që keni nisur, më shumë punë për rritje ekonomike

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden

SHBA-  Presidenti Joe Biden e bër thirrje për bashkim duke nxitur Kongresin të martën mbrëma që të punonte me të për të përfunduar punën e rindërtimit të ekonomisë dhe bashkimit të kombit ndërsa ai mbajti një fjalim për gjendjen e Bashkimit që synonte të qetësonte një vend të pushtuar nga pesimizmi dhe politik i ngarkuar.

Në fjalimin e tij 73-minutësh, Biden u përpoq të portretizonte një komb të përmirësuar në mënyrë dramatike nga ai për të cilin mori në krye dy vjet më parë: nga një ekonomi e rrëmbyer në një të begatë me vende të reja pune; nga një komb i gjymtuar, i lodhur nga pandemia, në atë që tani është rihapur dhe një demokraci që i ka mbijetuar provës së saj më të madhe që nga Lufta Civile.

“Njerëz, historia e Amerikës është një histori përparimi dhe qëndrueshmërie. Duke ecur gjithmonë përpara. Asnjëherë, kurrë, duke mos hequr dorë”, tha Biden. “Është një histori unike mes të gjitha kombeve. Ne jemi i vetmi vend që kemi dalë nga çdo krizë në të cilën kemi hyrë ndonjëherë më i fortë se kur kemi hyrë në të.”

"Ne nuk kemi përfunduar ende nga ndonjë shtrirje e imagjinatës," tha ai.

Sfondi për fjalimin vjetor ishte dukshëm i ndryshëm nga dy vitet e mëparshme, me një folës republikan që tani qëndronte pa shprehje pas Bidenit dhe ligjvënësit e sapofuqizuar të GOP në dhomë nganjëherë kritikonin atë dhe administratën e tij.

Ndërsa Biden, 80 vjeç, përgatitet për një ofertë të mundshme rizgjedhjeje, ai u përpoq t'i provonte një kombi skeptik se kujdestaria e tij ka dhënë rezultate si brenda dhe jashtë vendit. Ai theksoi krijimin rekord të vendeve të punës gjatë mandatit të tij pasi vendi ka dalë nga pandemia COVID-19 dhe vuri në dukje fushat e përparimit dypartiak në dy vitet e tij të para në detyrë, duke përfshirë projektet jetike të infrastrukturës së shteteve dhe prodhimin e teknologjisë së lartë. Dhe ai tha, "Nuk ka asnjë arsye që ne nuk mund të punojmë së bashku dhe të gjejmë konsensus për gjëra të rëndësishme edhe në këtë Kongres."

“Njerëzit na dërguan një mesazh të qartë. Lufta për hir të luftës, pushteti për hir të pushtetit, konflikti për hir të konfliktit, nuk na çon askund”, tha Biden. "Ky ka qenë gjithmonë vizioni im për vendin: të rivendosë shpirtin e kombit, të rindërtojë shtyllën kurrizore të Amerikës - klasës së mesme - dhe të bashkojë vendin."

"Ne jemi dërguar këtu për të përfunduar punën!"

Por sfidat për Biden janë të shumta: pasiguria ekonomike, një luftë e lodhshme në Ukrainë, tensionet në rritje me Kinën dhe më shumë. Shenjat e traumës së kaluar në Kapitol, veçanërisht kryengritja e 6 janarit 2021, ishin të pashmangshme: Një gardh i madh rrethoi kompleksin dhe ligjvënësit dhe ata që ishin të pranishëm u përballën me siguri më të rreptë se zakonisht.

Që në fillim, ndarjet e shtuara partizane ishin të qarta. Demokratët – përfshirë zëvendëspresidenten Kamala Harris – u duartrokitën ndërsa Biden filloi fjalimin e tij. Kryetari i ri republikan i Dhomës së Përfaqësuesve, Kevin McCarthy, megjithëse e kishte përshëndetur ngrohtësisht presidentin kur ai hyri në dhomë, qëndroi në vendin e tij.

Fjalimi erdhi ndërsa Biden ka ndryshuar pamjen e tij pasi kaloi dy vitet e tij të para duke nxitur projektligje të mëdha si paketa e infrastrukturës dypartiake, legjislacioni për të promovuar prodhimin e teknologjisë së lartë dhe masat klimatike. Me republikanët tani në kontroll të Dhomës, dhe madje duke përmbushur detyrimet fiskale të qeverisë larg të qenit të sigurta, Biden po e kthen fokusin e tij në zbatimin e atyre ligjeve masive dhe duke u siguruar që votuesit ta vlerësojnë atë për përmirësimet.

Në vend të propozimeve të ndezura, presidenti ofroi një vlerësim inkurajues të gjendjes së vendit, duke deklaruar se dy vjet pas sulmit në Kapitol, demokracia e Amerikës ishte "e pa përkulur dhe e pathyer".

Presidenti doli në foltoren e Dhomës së Përfaqësuesve në një kohë kur vetëm një e katërta e të rriturve amerikanë thonë se gjërat po shkojnë në drejtimin e duhur, sipas një sondazhi të ri nga Qendra Associated Press-NORC për Kërkimin e Çështjeve Publike. Rreth tre të katërtat thonë se gjërat janë në rrugën e gabuar. Dhe shumica e demokratëve nuk duan që Biden të kërkojë një mandat tjetër.

Ai u përpoq të përballej me ato ndjenja.

“Ju pyesni veten nëse ekziston më rruga që fëmijët tuaj të ecin përpara pa pasur nevojë të largohen”, tha Biden. “E kuptoj këtë. Kjo është arsyeja pse ne po ndërtojmë një ekonomi ku askush nuk mbetet pas. Punët po kthehen, krenaria po kthehet për shkak të zgjedhjeve që kemi bërë në vitet e fundit.”

Biden të mërkurën do të udhëtonte në Wisconsin, ndërsa ai dhe anëtarët e kabinetit të tij nisin një garë dy-ditore, me 20 shtete, për të theksuar përparimin ekonomik në dy vitet e tij të para në detyrë.

Ajo fokusoi shumë nga komentet e saj në çështjet sociale, duke përfshirë garën në biznes dhe arsim dhe censurën e supozuar të teknologjisë së madhe ndaj konservatorëve.

“Ndërsa korrni pasojat e dështimeve të tyre, administrata e Biden duket më e interesuar për fantazitë e zgjuara sesa për realitetin e vështirë që amerikanët përballen çdo ditë,” tha ajo. "Shumica e amerikanëve thjesht duan të jetojnë jetën e tyre në liri dhe paqe, por ne jemi nën sulm në një luftë kulturore të krahut të majtë që nuk e filluam dhe kurrë nuk donim ta luftonim."

“Zgjedhja është mes normales dhe të çmendurit,” shtoi ajo.

Me kufizimet për COVID-19 të hequra tani, Shtëpia e Bardhë dhe ligjvënësit nga të dyja palët ftuan mysafirë të krijuar për të dërguar mesazhe politike në shtëpi me praninë e tyre në dhomën e Dhomës. Nëna dhe njerku i Tire Nichols, i cili u rrah rëndë nga oficerët e policisë në Memphis dhe më vonë vdiq, ishin mes atyre që ishin ulur me zonjën e parë Jill Biden. Të ftuar të tjerë të Bidenit përfshinin yllin e rokut/humanitar Bono dhe 26-vjeçarin Brandon Tsay, i cili çarmatosi një person të armatosur në Monterey Park, Kaliforni, muajin e kaluar, të shtënat.

"Nuk ka fjalë për të përshkruar dhimbjen dhe pikëllimin e humbjes së një fëmije," tha Biden pasi prezantoi RowVaughn dhe Rodney Wells me një ovacion të vazhdueshëm. Ai i bëri thirrje Kongresit që "të ngrihet në këtë moment" për të bërë ndryshime domethënëse në polici.

Biden tërhoqi duartrokitje dypartiake kur vlerësoi shumicën e oficerëve të zbatimit të ligjit si “njerëz të mirë, të mirë, të nderuar”, por shtoi se “kur oficerët e policisë ose departamentet e policisë shkelin besimin e publikut, ata duhet të mbajnë përgjegjësi”.

Anëtarët e Grupit të Zi të Kongresit ftuan anëtarët e familjeve të atyre që u përfshinë në incidentet e policisë, ndërsa ata kërkuan të bënin presion për veprim mbi reformën policore pas vdekjes së Nichols.

Biden, jo i njohur për oratorinë e tij të lartë, u shfaq i qetë dhe i sigurt teksa mbante fjalimin e tij. Ai bënte rastësisht shaka dhe kundërpërgjigje, duke u ushqyer me përgjigjet e ligjvënësve demokratë, të cilët shpesh qëndronin me ovacione të zhurmshme dhe duke u përfshirë në lojë me kritikët republikanë.

Duke iu drejtuar republikanëve që votuan kundër ligjit të madh dypartiak të infrastrukturës, Biden tha se do të sigurohej që projektet e tyre për kafshët shtëpiake të marrin mbështetje federale. "Unë premtova të jem president për të gjithë amerikanët," tha ai. “Ne do të financojmë këto projekte. Dhe unë do t'ju shoh në hapjen e parë.”

Thirrjet e herëpashershme të republikanëve - disa duke tërhequr heshtje nga McCarthy - pasqyruan republikanin e sapofuqizuar që po kërkon të zhbëjë shumë prej arritjeve të Biden dhe duke u zotuar të ndjekë një mori hetimesh - duke përfshirë kërkimin e zbulimeve të fundit të dokumenteve të klasifikuara nga koha e tij si zëvendës president në shtëpi dhe ish zyrë.

Megjithëse ai premtoi dypartizim aty ku ishte e mundur, Biden gjithashtu nënvizoi tensionet e mprehta që ekzistojnë: Ai diskutoi përpjekjet e GOP për të shfuqizuar ligjin e demokratëve për ndryshimet klimatike dhe kujdesin shëndetësor të vitit 2022 dhe hezitimin e tyre për të rritur kufirin federal të borxhit, autoritetin ligjor të huamarrjes së vendit që duhet të rritet. më vonë këtë vit ose rrezikojnë mospagimin.

“Në vend që të bëjnë të pasurit të paguajnë pjesën e tyre të drejtë, disa republikanë – disa republikanë duan që Medicare dhe Sigurimet Sociale të mungojnë. Nuk po them se është shumicë”, tha Biden. Ndërsa ligjvënësit e GOP në audiencë u tërhoqën, Biden u përgjigj: "Ne nuk do të kërcënohemi për mospagim të borxhit nëse nuk përgjigjemi."

Megjithatë, disa republikanë refuzuan të tërhiqen, me deputeten Marjorie Taylor Greene, R-Ga., dhe të tjerë që u hodhën në këmbë, disa duke bërtitur "Gënjeshtar!"

Presidenti u përgjigj: “Ngrihuni dhe tregojuni: Ne nuk do të shkurtojmë sigurimet shoqërore! Ne nuk do të shkurtojmë Medicare!”

Ndërsa republikanët vazhduan të protestojnë ndaj akuzave të tij, ai tha: "Ne kemi unanimitet."

Ndërsa shpresat për dypartizim në shkallë të gjerë janë të pakta, Biden ribotoi apelin e tij të vitit 2022 që Kongresi të merrte pas "axhendës së tij të unitetit" të veprimeve për të trajtuar epideminë e opioideve, shëndetin mendor, shëndetin e veteranëve dhe kancerin.

Në refrene të zjarrtë, Biden tha frazën "përfundo punën" 13 herë, duke sfiduar ligjvënësit që të përfundonin punën e administratës së tij për kufizimin e kostove të insulinës për të gjithë amerikanët, përballjen me ndryshimet klimatike, rritjen e taksave për të pasurit dhe korporatat dhe ndalimin e armëve të stilit të sulmit. . Por në të gjitha këto fronte, qeveria e ndarë ka edhe më pak gjasa të dorëzohet sesa Kongresi nën kontrollin e vetëm demokratik.

Fjalimi erdhi disa ditë pasi Biden urdhëroi ushtrinë të rrëzonte një balonë të dyshuar spiune kineze që fluturoi paturpësisht në të gjithë vendin, duke mahnitur kombin dhe duke shërbyer si një kujtesë e marrëdhënieve të tensionuara midis dy fuqive globale.

“Mos bëni gabim: Siç e kemi bërë të qartë javën e kaluar, nëse Kina kërcënon sovranitetin tonë, ne do të veprojmë për të mbrojtur vendin tonë”, tha Biden. "Dhe ne e bëmë."

Fjalimi i vitit të kaluar u mbajt vetëm disa ditë pasi Rusia nisi pushtimin e saj në Ukrainë dhe pasi shumë në Perëndim dyshuan në aftësinë e Kievit për t'i bërë ballë sulmit. Gjatë vitit të kaluar, SHBA dhe aleatët e tjerë kanë dërguar dhjetëra miliarda dollarë në ndihmë ushtarake dhe ekonomike për të forcuar mbrojtjen e Ukrainës. Tani, Biden duhet të kundërshtojë - si brenda ashtu edhe jashtë vendit - për të mbështetur atë koalicion ndërsa lufta zvarritet.

"Së bashku, ne bëmë atë që Amerika e bën gjithmonë në më të mirën tonë," tha Biden. “Ne udhëhoqëm. Ne bashkuam NATO-n. Ne ndërtuam një koalicion global. Ne qëndruam kundër agresionit të Putinit. Ne qëndruam me popullin ukrainas.”

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Mero Baze: 22 Marsi, dita kur PD mbriti në pushtet e vdekur

Mero Baze: 22 Marsi, dita kur PD mbriti në pushtet e vdekur