SHBA: Kemi një lajm të keq për zyrtarët e korruptuar, të gjithë para drejtësisë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës shprehin edhe njëherë vendosmërinë për të çuar deri në fund zbatimin e reformës së re në drejtësi dhe vendosjen e të korruptuarve para ligjit. Zv/ shefi i ambasadës së SHBA në Tiranë, Dan Koski tha se për zyrtarët e korruptuar, ndryshimi që ne po sjellim është një lajm i keq.

"...jo të gjithë ndajnë qëllimet tona për të përmirësuar zbatimin e ligjit dhe qeverisjen e mirë në Shqipëri. Për zyrtarët e korruptuar, ndryshimi që ne po sjellim është një lajm i keq. Është si rëra në ingranazhe, e cila shumë shpejt do bëjë që aktivitetet e tyre korruptive të ndalen. Ne e dimë se ata do të luftojnë dhe do të përpiqen në çdo moment të bllokojnë përpjekjet tuaja për të çuar përpara këto qëllime të rëndësishme. Mos u stepni.

Mos u shkurajoni. Vazhdoni të qëndroni në këmbë dhe të luftoni për reformat që do të forcojnë shoqërinë shqiptare për ju dhe brezat e ardhshëm. Ju besoni që në horizont është një e ardhme më e ndritur për Shqipërinë. Të njëjtën gjë mendojmë edhe ne, dhe do ta vijojmë këtë rrugëtim së bashku me ju" deklaroi ai gjatë një aktiviteti të USAID-it në Tiranë.

Por zyrtari i lartë i ambasadës së SHBA-së në Tiranë kishte edhe një këshillë për qeverinë shqiptare. "Donatorët nuk do të dhurojnë përgjithmonë. Sfida e Qeverisë së Shqipërisë do të jetë mobilizimi gjithnjë e më i madh i burimeve të saj kombëtare për të përparuar këto synime të rëndësishme zhvillimi.

Vazhdoni të qëndroni në këmbë dhe të luftoni për reformat që do të forcojnë shoqërinë e Shqipërisë për ju dhe brezat e ardhshëm. Ju besoni në një të ardhme më të ndritshme për Shqipërinë. Kështu bëjmë ne, dhe ne do të vazhdojmë të jemi partneri juaj ndërsa realizoni atë qëllim" përfundoi ai.

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Tirana: 25/09/2019 00:00

  Këta të ambasadës rinë rinë dhe ia futin nga një pordhe të jenë brenda. Duket qe nuk e kanë idenë e Shqipërisë e kujtojnë s ebota rrotullohet reth Amerikës.

  Përgjigju
 • GaniG: 24/09/2019 22:45

  Likeshtë si të kërkosh hajdutin të mos vjedh apo mos të lejojë hajdutët e tjerë të vjedhin! Donald Lu përsëriti "peshqit e mëdhenj" në çdo rast. Ai ishte i saktë dhe ishin "peshqit e mëdhenj" që lindin mijëra "vezë të kalbura". Merre fillimisht me peshq të mëdhenj mikun tim. Pjesa tjetër do të ndryshojë më shpejt.

  Përgjigju
 • vera: 24/09/2019 18:52

  BRAVO AMERIKA TEK JU E KEMI SHPRESEN,,MEZI PO PRESIM QE TE ARRESTONI SALIUN,ILIRIN,BASHEN,,KRYEMADHIN,,,,SE PER GJYQTARET TANE ESHTE NORMALE TE VRASESH 10 VETE DHE TE LIROHESH NGA SALLA E GJYQIT...//

  Përgjigju
 • sapa: 24/09/2019 17:15

  Zoteri!Fjalet i keni te bukura por mos harroni se korrupsjoni shqiptar nuk eshte si te tjeret.Ai e ka zaptuar trupin e shqiperise si kancer i pasherueshem.Dhe mos harroni se nuk jane vetem njemije vete,as dhjete mije as njeqindmije por jane me qindra mijera te korruptuar qe ka prodhuar ky vend prej 29 vjetesh!

  Përgjigju
 • Shkodrani: 24/09/2019 15:37

  Shpresojme tu vije fundi gjakpirsve te popullit shqiptar

  Përgjigju
 • TA RRAS LALA: 24/09/2019 14:22

  Po hë pra kur do ta shofim KRYKRIMINELIN malok në pranga. E aty do shofim si do ta boj fytyrën qeni malok.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Presidentja Osmani: Kosova do vazhdojë të qëndrojë së bashku me SHBA-të

Presidentja Osmani: Kosova do vazhdojë të qëndrojë së bashku me SHBA-të