Braçe: Të dënohen politikanët e paprekshëm me pushtet që kanë shkelur ligjin

Braçe: Të dënohen politikanët e paprekshëm me pushtet që kanë shkelur ligjin

Zv/ kryeministri Erion Braçe deklaroi në konferencën përmbyllëse të projektit për Planifikimin dhe Qeverisjen Vendore 2012 – 2019 se Shqipëria duhet të qëndrojë fort në kursin e reformave, sidomos asaj në drejtësi, pasi është kyçi i të gjithë të tjerave.

Braçe tha se presionet, sulmet e politikanëve të përjetshëm e me pushtet po të tillë, të paprekshëm, biznesmenëve me ta, të fuqizuar prej tyre nuk duhet të ndryshojnë reformën, nuk duhet të ndalin vetingun.

"Ne duhet të qëndrojmë fort në kursin e reformave, të marrim rezultate prej tyre për qytetarët tanë, dhe duhet t’i marrim shpejt. Reforma Administrative ka shkëlqimin e saj, do dukej edhe më shumë, me e prej reformës në Drejtësi.

Çdo reformë pa Drejtësinë e pavarur, të barabartë, funksionale është e cungët, vë në rrezik rezultatet e saj. Duhet të qëndrojmë fort në kursin e reformës së Drejtësisë. Pa ndryshuar dhe deformuar kornizën e saj kushtetuese, ligjore të miratuar e njohur ndërkombëtarisht.

Presionet, sulmet e politikanëve të përjetshëm e me pushtet po të tillë, të paprekshëm, biznesmenëve me ta, të fuqizuar prej tyre, bërë edhe këta të paprekshëm, kriminelëve të rëndësishëm për shkak të organizatave të tyre e për shkak të fuqisë ekonomike, lidhjeve me politikën, nuk duhet të ndryshojnë reformën, nuk duhet të ndalin vetingun, nuk duhet të pengojnë ndërtimin e institucioneve të drejtësisë së re, profesionale, të pavarura, të pastra, si një garanci për qytetarët, organizatat politike, organizatat e biznesit, si garanci që institucionet do udhëhiqen veç nga ligji, nderi e dinjiteti.

Nuk duhet të vonojmë drejtësinë për gjithkënd, veçanërisht për ata që përfshihen në korrupsion e krim, nga pozitat më të larta të pushtetit politik dhe ekonomik, duhen ndëshkuar fort e shkurajuar imunitetet përballë ligjit e duke e shkelur atë.

Duhet të përmbushim konkretisht e me shembuj të qartë nga politika e pistë, biznesi klientelist e krimi i organizuar, pritshmëritë e shqiptarëve të zakonshëm të dhunuar prej tyre e që kërkojnë drejtësi të barabartë për të pushtetshmit" tha ai. I pranishëm në këtë aktivitet zv/ shefi i ambasadës së SHBA në Tiranë, Dan Koski tha se për zyrtarët e korruptuar, ndryshimi që ne po sjellim është një lajm i keq.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Hinglateri: 24/09/2019 16:05

    Lajm i mire Berish Medi Bashe Meta e Kompani ne te Theodhoriut shkofshin

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Diplomohen oficerët e Taskforcës kundër Antiterrorit

Diplomohen oficerët e Taskforcës kundër Antiterrorit