SHBA kërkon kthimin e anijes së kapur nga grupi Houthi

SHBA kërkon kthimin e anijes së kapur nga grupi Houthi

Anija e kapur nga grupi Houthi

SHBA ka denoncuar sekuestrimin e një anijeje mallrash në Detin e Kuq nga grupi Houthi të dielën.

“Kapja e anijes motorike Galaxy Leader nga Houthi në Detin e Kuq është një shkelje flagrante e ligjit ndërkombëtar”, tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Mattheë Miller.

Ai tha se SHBA kërkuan lirimin e menjëhershëm të anijes dhe ekuipazhit të saj, përpara se të paralajmëronte se do të konsultohej me aleatët e saj dhe partnerët e OKB-së për të diskutuar hapat e mundshëm të ardhshëm.

Grupi Houthi ndau pamje dramatike, duke treguar se si e kapi anijen pasi luftëtarët ranë nga një helikopter në kuvertë. Pronari i anijes, Galaxy Maritime Ltd, tha se aktualisht po mbahet në portin Hodeidah të Jemenit.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shpërthimi fatal për babë e bir në Lushnje, a keni siguri në vendin tuaj të punës?×

Lajmi i fundit

Sillnin armë nga Kosova për t’i shitur në Shqipëri, arrestohen dy 19 vjeçarë në Tiranë! U sekuestrohet pistoletë me silenciator (EMRAT)

Sillnin armë nga Kosova për t’i shitur në Shqipëri, arrestohen dy 19 vjeçarë në Tiranë! U sekuestrohet pistoletë me silenciator (EMRAT)