SHBA lehtëson masat anti-COVID, nga nëntori lejon hyrjen e udhëtarëve të vaksinuar plotësisht nga BE dhe Mbretëria e Bashkuar

Foto ilustruese

Nga muaji nëntor, çdo qytetar i vendeve të Bashkimit Evropian dhe Mbretërisë së Bashkuar, që ka bërë të dyja dozat e vaksinës anti-COVID do të lejohen të futen në SHBA.

Përveç dëshmisë së vaksinimit, udhëtarët nga vendet e huaja do të duhet dëshmojnë edhe një test negativ të tre ditëve të fundit.  Ky jam është bërë me dije nga koordinatori i Shtëpisë së Bardhë, Jeff Zients.

Ndërkohë që administrata Biden do të forcojë rregullat për shtetasit amerikanë të pavaksinuar, të cilët nuk do të lejohen të udhëtojnë pa bërë tamponin nga SHBA, ndërsa do të duhet të bëjnë një të tillë edhe kur të kthehen. Për qytetarët e vaksinuar plotësisht, SHBA nuk do tu kërkojë karantinim.

Ky vendim i jep fund ndalimit 18-mujor të futjes së qytetarëve evropianë dhe britanikë në SHBA që u mor në mars të 2020 nga ish-presidenti Donald Trump.

SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Vetingu i politikanëve nga SPAK, mendoni se Basha po sfidon Berishën me këtë propozim?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Ndryshimet Kushtetuese, Basha: Të domosdoshme! Do pasohen nga një paketë e plotë që do të kufizojnë dhe garantojnë ndarjen e pushteteve