SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulme të mundshme terroriste në Turqi pas djegies së Kuranit

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulme të mundshme terroriste në Turqi pas djegies së Kuranit

Oficerët e policisë

Ambasada amerikane në Turqi paralajmëroi amerikanët  për sulme të mundshme kundër kishave, sinagogave dhe misioneve diplomatike në Stamboll, duke shënuar njoftimin e dytë të tillë në katër ditë, pas incidenteve të djegies së Kuranit në Evropë.

Në një alarm të përditësuar të sigurisë, ambasada e SHBA tha se "sulme të mundshme hakmarrëse të afërta nga terroristët" mund të ndodhin në zonat e frekuentuara nga perëndimorët, veçanërisht në lagjet Beyoglu, Galata, Taksim dhe Istiklal të qytetit.

Autoritetet turke po hetojnë çështjen.

Të premten, disa ambasada në Ankara, përfshirë ato të Shteteve të Bashkuara, Gjermanisë, Francës dhe Italisë lëshuan alarme sigurie për sulme të mundshme hakmarrëse kundër vendeve të adhurimit, pas incidenteve të veçanta në të cilat libri i shenjtë mysliman, Kurani, u dogj në Suedi, Holandë. dhe Danimarka. Të shtunën, Turqia paralajmëroi qytetarët e saj kundër "sulmeve të mundshme islamofobike, ksenofobike dhe raciste" në Shtetet e Bashkuara dhe Evropë.

F.D/SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Marrëveshje në Ohër, po shkojnë Kosova e Serbia drejt pajtimit përfundimtar?×

Lajmi i fundit

NBA/ Lakers rikthehen te fitorja, mposhtin Orlandon pas paraqitjes fantastike të Reaves! Spurs fitojnë me Atlanta

NBA/ Lakers rikthehen te fitorja, mposhtin Orlandon pas paraqitjes fantastike të Reaves! Spurs fitojnë me Atlanta