SHBA njofton 53 milionë dollarë për sigurimin e pajisjeve energjetike për Ukrainën

SHBA njofton 53 milionë dollarë për sigurimin e pajisjeve energjetike për Ukrainën

1669298313_energji.PNG

Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar 53 milion dollarë (44 milion £) për të mbështetur blerjen e pajisjeve të rrjetit të energjisë në Ukrainë për të ndihmuar vendin të luftojë sulmet ruse që synojnë infrastrukturën e saj energjetike, e cila la miliona njerëz në errësirë ​​dhe pa ngrohje, raportojnë mediat e huaja.

"Kjo pajisje do t'i dërgohet me shpejtësi Ukrainës në bazë emergjence për të ndihmuar ukrainasit të ngulmojnë gjatë dimrit", thuhet në një deklaratë të Departamentit të Shtetit të SHBA.

Ai shtoi se paketa do të përfshijë transformatorët e shpërndarjes, ndërprerësit dhe shkarkuesit e mbitensionit midis pajisjeve të tjera.


Lajmi kryesor:

Lufta, Kievi: 84 raketa ruse po hyjnë nga Deti i Zi në Mesdhe! Senati tërheq amendamentin që zgjati dërgesën e armëve në Kiev me një vit


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Bandat survejojnë Policinë, a është ky triumf i krimit ndaj shtetit?×

Lajmi i fundit

21 janari/ Lleshaj në Kontrast: SPAK të mos hetojë ‘ushtarin’ por atë që dha urdhrin! Vangjeli: Këtë javë do ketë surpriza për Mediun nga çështja e Gërdecit

21 janari/ Lleshaj në Kontrast: SPAK të mos hetojë ‘ushtarin’ por atë që dha urdhrin! Vangjeli: Këtë javë do ketë surpriza për Mediun nga çështja e Gërdecit