SHBA pritet të ndërpresë testimin e detyrueshëm për COVID-19 për udhëtarët nga Kina

SHBA pritet të ndërpresë testimin e detyrueshëm për COVID-19 për udhëtarët nga Kina

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) në Shtetet e Bashkuara, do t’u japin fund të premten testimit të detyrueshëm për COVID-19 për udhëtarët nga Kina, duke iu bashkuar vendeve të tjera që e kanë hequr këtë detyrim, i tha agjencisë Reuters një burim i informuar për këtë çështje.

Burimi i tha agjencisë Reuters se Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të monitorojnë rastet me COVID-19 në Kinë dhe në mbarë botën.

CDC nuk iu përgjigj menjëherë kërkesave për koment.

Në fillim të janarit, Shtetet e Bashkuara iu bashkuan Indisë, Kanadasë, Italisë, Japonisë dhe vendeve të tjera në marrjen e masave pas vendimit të Pekinit për të hequr politikat e rrepta për COVID-19. Sipas atyre masave, pasagjerët 2 vjeç e lart duhet të paraqisnin një rezultat negativ nga një test jo më shumë se dy ditë përpara nisjes nga Kina, Hong Kongu ose Makao.

Kina u godit nga një valë rritjeje masive të rasteve me COVID-19 pasi hoqi dorë nga politika e saj zero-COVID në fillim të dhjetorit. Në shkurt, udhëheqësit kryesorë të Kinës deklaruan "fitore të madhe" ndaj COVID-it, duke pretenduar se vendi kishte shkallën më të ulët të vdekshmërisë në botë, megjithëse ekspertët i kanë vënë në dyshim ato të dhëna./VOA

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po jep rezultate lufta e SPAK ndaj grupeve kriminale?×

Lajmi i fundit

Final 4/ Egnatia dhe Vllaznia 'shterpë' në 'Air Albania', rrogozhinasit gjejnë Partizanin në finalen e Superligës

Final 4/ Egnatia dhe Vllaznia 'shterpë' në 'Air Albania', rrogozhinasit gjejnë Partizanin në finalen e Superligës