POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

SHBA tërhiqet nga Traktati i Forcave Bërthamore, Pompeo: Rusia nuk ka respektuar marrëveshjen

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë tërhequr Traktati 30 vjeçar i Forcave Bërthamore me Rusinë. Lajmin e ka bërë të ditur vetë sekretari i shtetit, Mike Pompeo.

Sipas tij, SHBA-të po tërhiqen nga Traktati pasi Rusia kryer një sërë shkeljesh duke zhvilluar dhe vënë një sistem raketash të ndaluar që kërcënon aleatët dhe trupat e SHBA-ve jashtë në mision.


“Rusia nuk ka respektuar marrëveshjet duke kryer një sërë shkeljesh. Që nesër Shtetet e Bashkuara do të pezullojnë detyrimet dhe do të fillojnë procesin e tërheqjes nga traktati. I jemi përmbajtur Traktatit  për më shumë se 30 vjet,”- shkruan Pompeo.

ke.mu./Shqiptarja.com
Komento