Shefi i Urgjencës Kombëtare pozitiv me COVID-19! Brataj vetëizolohet: Po kurohem në shtëpi, ne s'i shmangemi dot betejës, ju rrini brenda!

TIRANË - Në javën më kritike të shpërthimit të koronavirusit, identifikohet pozitiv me COVID-19, shefi i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj. Lajmin e ka bërë publik ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ku thotë se doktor Brataj është konfirmuar pozitiv ditën e sotme pas kryerjes së analizës për COVID-19. 

Ministrja e Shëndetësisë tha se deri tani gjendja e tij paraqitet e stabilizuar dhe doktor Brataj ndodhet në vetëizolim, në shtëpinë e tij.

"Uroj me shpirt ta kalojë sa më lehtë këtë situatë dhe t’i bashkohet sa më shpejt, i shëruar plotësisht, ekipit tonë që po lufton çdo ditë me këtë armik!", tha ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manasterliu.

Doktor Bratajn e kemi parë mjaft aktiv që nga shfaqja e koronavirusit në Shqipëri, me thirrje të shumta ndaj qytetarëve për të qëndruar në shtëpi. Për shqetësimin më të vogël shëndetësor, telefononi numrin e urgjencës 127, ishte apeli i përsëritur i tij. 

Ditën e djeshme shefi i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, është parë edhe pranë Spitalit Infektiv, me maskë, siç është ky moment në foton e shkrepur gjatë ditës së djeshme nga LSA.

Ende nuk dihet se nga është infektuar me koronavirus drejtori i Urgjencës Kombëtare. "Askush nuk e di nëse është i prekur apo jo, edhe unë mund të jem i prekur", është shprehur në një nga intervistat për Report Tv, Skënder Brataj.

Bashkë me doktor Bratajn, numri i mjekëve të prekur me COVID-19 shkon në 10. Një mjek u infektua nga pacientja që humbi jetën e para me koronavirus, në Spitalin e Durrësit, ndërsa 8 mjekë të tjerë janë tek "Shefqet Ndroqi" (Sanatoriumi), të cilët u infektuan nga vizitori i një pacienti që e kishte fshehur që kishte qenë në Itali. Ishte pikërisht ky i prekur që infektoi me COVID edhe të afërmin e tij që ishte tek Sanatoriumi për probleme me mushkërinë, ku pas përkeqësimit të gjendjes shëndetësore ndërroi jetë.


 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 19:06
U infektua me koronavirus, flet për herë të parë kreu i Urgjencës Skënder Brataj

1583841682_brataj.jpg

Kreu i Urgjencës kombëtare Skënder Brataj ka reaguar për herë të parë pas infektimit me koronavirus. Në një mesazh në faqen e tij në rrjetet sociale, ai thotë se ka një gjendje të lehtë të sëmundjes dhe se po kurohet në banesë, ndërsa ka një ulje të temperaturës krahasuar me dy ditë më parë. Brataj ka një thirrje për qytetarët duke u kërkuar që të qëndrojnë në shtëpi.

"Mirembrema te gjitheve. Ju falenderoj pa mase per interesimin tuaj te sinqerte. Vertete eshte shume emocionuese per mua ky reagim solidariteti nga ana juaj. Une aktualisht kam nje gjendje te lehte te semundjes dhe tani po kurohem ne banese. Temperatura ime ne kete moment eshte vetem 37,5 nga 39,5 qe ishte dy dite me pare. Ne personeli mjeksor dhe mbeshtetes, nuk i shmangemi dot betejes, linjes se pare per te cilen jemi pergatitur.

Eshte normale, qe sado masa parandaluese te marresh, ne front mund te demtohesh ne kete lufte te padukeshme, ndersa Ju mundeni te ekspozoheni sa me pak. Behuni ju te padukshem per koronavirusin! Qendroni ne shtepi! Tani edhe une do te punoj nga banesa per disa kohe,sepse mundet! Te gjithe bashke do tja dalim! Ju pershendes" shkruan ai.

Ora 14:42
Kreu i Urgjencës me COVID-19/ Meta: Shërim të shpejtë doktor Bratajt, të forcohen masat mbrojtëse për mjekët

Presidenti Ilir Meta uroi shërim të shpejtë për Drejtorin e Urgjencës Kombëtare, Dr.Skënder Brataj, i cili sot pas kryerjes së testit rezultoi pozitiv me COVID-19.

"I shpreh solidaritet edhe familjes së tij në këto momente të vështira, besimplotë se sërish do t’i bashkohet ekipit të mjekëve në vijën e parë të luftës me pandeminë COVID19", shkruan Presidenti.

Kreu i shteti ngre nevojën që të forcohen masat mbrojtëse për personelin mjekësor.

"Është tepër e rëndësishme dhe prioritare të forcohen masat mbrojtëse për të gjithë mjekët, infermierët, sanitarët dhe personelin mbështetës, të cilët me përkushtim, profesionalizëm dhe sakrifica të jashtëzakonshme janë të ekspozuar përballë një rreziku të madh, në mbrojtje të shëndetit të çdo qytetari", thotë Meta.  

G.M.//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • lumja: 25/03/2020 15:19

  TE SHEROHET BRATAJ E TE zente corona ty o president leshi….

  Përgjigju
 • Bruno: 24/03/2020 17:57

  Thone se te ngjitet edhe nga leket.

  Përgjigju
  • Eksperti: 24/03/2020 21:51

   99.9% aty e ka marre.

 • Genti: 24/03/2020 16:22

  Te shkuara Doktor

  Përgjigju
 • Lui: 24/03/2020 15:18

  Doktor Brataj forcaaa.. Kam besim qe do e kalosh lehte dhe shpejt. Ju kam degjuar shpesh neper TV dhe keni krijuar respekt.

  Përgjigju
 • Ggg: 24/03/2020 14:25

  O Ana ca pati mi mos te pickoi gje atje posht e??? Debile une ne shpi jam po bucet si puna jote bredhin larte e poshte

  Përgjigju
  • Ana: 24/03/2020 16:07

   Njerezve si ty Cgg i rafte korona , qe skane minimumin e edukates. Idiot/e. . Sdi te shaj me teper se sme ka mesuar Mami te shaj sic te kane edukuar app mesuar ty.

  • Annna: 24/03/2020 15:27

   Hape deren se po te bie dera .. covid19 te kerkon ... qenke fare... mos ofendo njerzot kot.. o ti koka e segmenteve

 • Asllan: 24/03/2020 13:23

  Mos ka puthur ndonjërën

  Përgjigju
  • Trappp: 24/03/2020 15:25

   Ti qenke kokra e trapit

 • turi: 24/03/2020 13:20

  ky iken lart posht ne itali dhe e ka kap dhe kete Ose jemi 80% te kapur dhe se kuptoim qe jemi te ifektuar te gjithe. Skenderi esh burre i mire qe do te bej oer vendin e ti,po se kupton qe nuk behet shqiperia. ishalla sherim sa me te shpejt Skender dhe zoti te ndricofte te mos shikosh me endra me sy hapur

  Përgjigju
  • Ops: 24/03/2020 15:59

   Skenderi eshte zotri burre por u be vegel, fliste sikur personeli mjeksore ishte i kompletuar 100%, ne asnje rast te vetem nuk foli si profesionist, nje here te vetme nuk doli te thoshte qe skemi rroba , dorashka etj etj, ne shumicen e rasteve u be servil si 99% e drrejtuesve shqiptare qe nuk ahprehin asnjehere ate qe ndjejne vete dhe shohin si profesioniste, gjithesesi te shkuara doktro je njeri i mire

 • Vlora: 24/03/2020 13:03

  Respekt doktor brataj

  Përgjigju
 • A...Zh: 24/03/2020 13:02

  Me shkuan lotet. Nje mjek e njeri i mrekullueshem! Jam me zemer prane teje doktor, forca dhe e sigurte qe do ja dalesh! Te presim me te forte!

  Përgjigju
  • Qaramanit: 24/03/2020 21:48

   Mos qaj se me mire do behet.

 • Mondi: 24/03/2020 13:01

  Sherim te shpejte i nderuar Dr. Brataj! Kemi shume nevoje per profesioniste si ju.Faleminderit e mirenjohje per gjithe kontributin tuaj te deritanishem ne frontin e pare te perballjes me coronavirusin.

  Përgjigju
 • XXX: 24/03/2020 12:59

  Po ky ku e gjeti virusin? Duam Salen Lulin Meten dhe Edin ti shofim me ato ballonat ne kok duke dhen shpirt si qen.

  Përgjigju
  • Ops: 24/03/2020 15:56

   Po dashnoret e plakes tende , Ramen dhe 100 hajdute e 100 kriminele ? Apo ato te kan hyp dhe i do

 • Erik: 24/03/2020 12:53

  Te shkuara doktor Brataj, te kalofte lehte. Shpresoj ta mbyllin gojen lehaqente e studiove televizive.

  Përgjigju
 • Ggg: 24/03/2020 12:50

  U pika... ne presim nga segmentet, segmentet bien vete brenda.....

  Përgjigju
  • Ana: 24/03/2020 13:34

   Cfare dreqin thua. Ato jane me te rrezikuarit se gjenden prane punonjesve. Po te bie pika ty se bien segmentet. Ai i gjori sdi nga e ka marre. Rri ne shtepi ate bej.

  • Gggg: 24/03/2020 13:04

   O njerez pa intelekt shkencor ... po ne te gjitha vendet e prekura kane ren pjese e covid dhe doktor

  • durresaku: 24/03/2020 12:58

   gjynaf jo pika segmenteve

 • Sondazhi i ditës:

  Thirrjet për kursimin e energjisë elektrike, mendoni se zbusin pasojat e krizës energjetike?×

Lajmi i fundit

Ja kush është autori 24-vjeçar i vrasjes në Sarandë (FOTO)

Ja kush është autori 24-vjeçar i vrasjes në Sarandë (FOTO)