Neritan Liçaj me pranga në duar dhe në lot! Reagimet e artistëve për Teatrin, Budina: Meta të vijë këtu dhe të shpërndajë parlamentin

TIRANE-Regjisori Edmond Budina lëshoi akuza të forta në drejtim kundër qeverisë pas shembjes së Teatrit Kombëtar. Ai i bëri thirrje Presidentit që të shpërndajë parlamentin. "Sot përfundimisht u vendos diktatura në Shqipëri. Shteti i krimit ndërhyri duke tërhequr zvarrë qytetarët. Shokët tanë janë masakruar. Ky është akt i turpshëm. Kur u shemb ishin 10 veta brenda, Neritan Liçaj mes tyre.

I bëj thirrje KE-së dhe popullit ta kuptojë se në cfarë gjendje është. Duhet të ngrihemi të gjithë. Zoti Soreca na keni dhënë fjalën se do të veproni, turp! Jam nënshtetas italian dhe si qytetar europian nuk mund ta pranoj këtë.

Dhe ambasadorja amerikane që bëri shoë me Edin dhe tani u shkatërrua. Unë i akuzoj të gjithë. Ky shtet është kriminal. I bëj thirrje presidentit. Në 2 mars ishim në shesh, është momenti të shpërndajë parlamentin ilegjitim. U gjendëm në befasi kur erdhën. Kush do të vijë në pushtet do të bëjmë të mundur që ky teatër të bëhet sikur gjë. Hynë me armë luftarake. Mafizoët dalin nga burgjet" tha ai.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:46
Shembja e Teatrit, Kapexhiu për Report Tv: Kam bindjen se do të ndërtohet përsëri, jo me tallash por me beton antisizmik

Aktori dhe karikaturisti Bujar Kapexhiu i ndodhur në bulevardin Dëshmorët e Kombit, në një prononcim për Report Tv është shprehur se ka pritur që të kishte bisedime mes politikës dhe aktorëve dhe se për fatin e Teatrit do të vendosnin vetë këta të fundit. Ai tha me një bindje se Teatri do të ndërtohet edhe një herë jo me tallash por me beton antisizmik.

"Sot asnjë gjë e çuditshme, është thjesht vazhdimësi krimesh. Ka ardhur koha të flasim për krimet e kësaj pseudo-demokracie. Mbaj mend që dy herë kam qarë me lot shpirti, një kur u shemb simboli i diktaturës kam qarë me lot gëzimi sot kur u shemb Teatri që ishin lot hidhërimi. Prita të bisedonim si miq,  si artistë por nuk ndodhi. Aty janë varrosur nën gërmadha kolegët e mi aktorë, regjisorë, pedagogët e mi. Kam një bindje që do të ndërtohet edhe një herë jo me tallash por me beton antisizmik. Do të krijohet një kompleks botëror dhe këtë do ta bëjnë artistët. Kam një mesazh, ku politikanët të ulen në shesh t'i dëgjojnë njerëzit, të mos bëjnë gjëra në kundërshtim të tyre, pasi janë shërbëtorët tanë dhe duhet të sillen mirë", është shprehur Kabexhiu.

Ora 21:44
Aktori Vasjan Lami: E trishtë të thuash; Lamtumirë Teatri im dhe i juaji!

1589744708_vasjanlami.JPG

Aktori shqiptar Vasjan Lami është shprehur shumë i prekur pas shembjes së Teatrit Kombëtar.

Ai i është drejtuar personave që kanë performuar atje apo kanë parë ndonjë shfaqje se nuk do ta harrojnë kurrë aromën e tij.

"E trishtë, të thuash; Lamtumirë Teatri im dhe i juaji ! Kush ka luajtur, apo ka ndjekur shfaqje në atë teatër, jam i bindur qe kurrë nuk do të donte të harronte aromën e atij "Buti të vjetër". Sido që të bëhet Ena e re, do t'i duhen shumë vite e histori, të marrë atë shije dhe ndjesi. Do bëj çmos të të mbaj sa më gjatë. TURPI do t'i ndjekë për jetë, ata që e bënë dhe ata që ishin dakort që të ndodhte...", ka shkruar aktori.

Ora 20:01
Shkrimtarja Flutura Açka akuzon Veliajn: Emri yt nga sot e tutje do të jetë një pështymore!

1589738530_veliaj1.jpg

Pas akuzave ndaj Kryemadhit për tradhti, shkrimtarja Flutura Açka kësaj rradhe ka reaguar ndaj Erion Veliaj, duke e simbolizuar me një pështymore.

Ajo shprehet se kryebashkiaku do të marrë me vete vetëm damkën e shembësit të Teatrit Kombëtar dhe shqyesit të zemrës dhe të kujtesës së Tiranës.

"Mbajeni mend këtë fytyrë! Ç'e ke gjithë këtë vrap, o qyq? Asgjë nuk do të marrësh me vete, ta siguroj unë, veç damkën e shembësit të Teatrit Kombëtar dhe shqyesit të zemrës dhe të kujtesës së Tiranës. Mund të ndërtosh një teatër të ri, por gëzimi yt dhe i të ngjashmëve të tu, do të jetë një stoli e ftohtë, së cilës do t'i gëzohesh vetëm në burgun tënd moral. Emri yt nga sot e tutje do të jetë një pështymore!", ka shkruar Açka.

Ora 16:13
Mesazhi prekës i motrës së Neritan Liçajt: Tre herë e kam parë duke qarë, kur vdiq nëna, babai dhe sot kur u shemb Teatri!

"Janë lotët e një burri të ndershëm"! Kështu e përshkruan shkrimtarja e njohur Elvira Dones, teksa sheh foto e vëllai të saj, Neritan Liçaj duke qarë për shembjen e Teatrit.

"E di, është e dielë për të gjithë̈. Por do t’ju tregoj diçka personale. Se pse, për vendin për të cilin kam shkruar, rrëfeva vuajtje. I kam dashur. Shikoj këto imazhe, dhe tim vëlla në lot, teksa e shoqërojnë në pranga. Fjalët e tij policëve: “Çfarë bëni, janë 28 vite të miat aty brenda”. Vëllai im i dashur, e kam parë të qajë veç një herë: kur nëna e babai ynë u nda nga jeta.

Është një burrë i drejtë im vëlla, i ndershëm deri në palcë. Dy orë para arrestimit folëm ne telefon; ishte tepër i lodhur dhe i përmbajtur, ishte Neritani në formën e tij më të mirë.

Dhe tani e shikoj në këto imazhe të përlotur. Më në fund, mësova se e liruan. Dhe unë qaj me të. E njoh mirë. Ai nuk qan për vete. Qan për Shqipërinë, për të ardhmen e fëmijëve të tij. Janë lotët e një burri të Ndershëm", shkruan ajo.

Ora 15:43
Budina kritika kolegëve: Trup na braktisët! Nuk u shembën muret, por shpresa jonë (VIDEO)

Regjisori Robert Budina ka folur sërish para protestuesve te Teatri Kombëtar, pasi u liruar nga policia,  duke deklaruar se me prishjen e mureve të teatrit qeveria kërkonte të shembte shpresën, pasi ato mure do të ngrihen sërish siç ishin. Ndërsa duke iu drejtuar policisë, Budina tha se sot u bënë bashkëpunëtorë të mafias. Kritikat nuk munguan as për kolegët që ishin pro një teatri të ri duke u thënë se tashmë turpi u mbeti atyre.

“Dua një përgjigje nga ministri nga shefat dhe dikush duhet ti lajmërojë?! Sot ata bënë një ndërhyrje mafioze. Dëshira me të cilën shkatërronin Teatrin Kombëtar është e paimagjinueshme me dëshirë për të ngjallur vëllavrasje. Ishe i gjithi një presion politik. Tentativa dhe presioni politik ishte i frikshëm, shtet mafioz i organizuar në mënyrë komuniste. Ata shembën muret, por jo simbolin. Do të jeni të detyruar të rrini natë ditë këtu sepse ne do ta sulmojmë dhe do ta ripushtojmë edhe një herë atë territor. Do të sfiliteni duke qëndruar aty natë ditë sepse ne do të fitojmë kështjellën e demokracisë. Ju jeni bashkëpunëtor të mafies. Ju informoj se kam marrë kontakte nga media ndërkombëtare të cilat janë të shqetësuar. Muret di ti rikthejmë aty ku ishin. Kryeministri i ka hapur luftë popullit të tij. Nëse shqiptarët nuk ngrihen do të jetë e vështirë, pasi do të sundohen nga modeli i tiranit. Ata kolegë turp të kenë të gjithë. U sulmuan shokët e tyre në ditën për diell. Nëse mendoni se duke vrarë shokët tuaj do të ndërtohet Teatri i ri turpin e paçi gjithmonë. Mua më drejtuan automatikun në kokë. Shkoni luani me turpin tuaj në atë godinë", tha Budina

Ora 15:38
Liçaj: Do doja që kur të hapja sytë, Teatri të ishte aty! Veliaj dhe Rama dy kufomat që mbetën nën rrënoja

Në një reagim të shkurtër, prekës që nxjerr në pah pafuqinë për ta ndryshuar gjithçka që ndodhi sot, aktori Neritan Liçaj shkruan se me shembjen e Teatrit, një pjesë e tij tashmë ka vdekur! Nuk mungojnë edhe akuzat ndaj kryeministrit Edi Rama dhe kryebashkiakut Erion Veliaj, të cilët i quan si dy kufoma.

"Do të doja të mbyllja sytë për një çast dhe kur ti hapja,Teatri Kombëtar të ishte sërish aty. Por për fat të keq ka vetëm rrënoja! Një pjesë e imja ka vdekur nën ato rrënoja, por pjesa tjetër e mbetur është më e fortë se kurrë! Ka dhe dy kufoma nen ato rrënoja së bashku me pjesën time të vrare. Rama dhe Veliaj! Me vjen keq që ajo pjesë e imja e mbetur aty, do qelbet nga kermezimi i dy kufomave", shkruan Neritan Liçaj.

Ai u shoqëruar në Komisariat ku ka qëndruar disa orë, e më pas u lirua për t'u rikthyer më pas sërish në protestë.

Ora 14:01
'Shpërthen' aktori Ervin Bejleri: S'keni shanse, do ju q* rob, b**th q*ra (VIDEO e tensionit me policët)

Aktori Ervin Bejleri 'shpërtheu' në sharje dhe ofendime kundër efektivëve të policisë së shtetit pas ndërhyrjes së bluve për të shembur Teatrin Kombëtar. "Nuk keni shanse brenda, do ju q* rob, b**th q*rat, mes natës si kusarë, a keni fëmijë apo jo. Unë kam ardhur këtu për fëmijën tim, jo për muret dhe tullat" dëgjohen Ervin Bejleri i revoltuar.

Ora 13:18
I ulur në tokë e me megafon në dorë, por nuk mundet të flasë! Neritan Licaj rikthehet në protestë

1589717101_licaj.jpg

Neritan Licaj është një nga aktorët që e ka mbrojtur më me pasion teatrin në këto dy vite dhe sigurisht shembja e godinës u shoqëruar me lotët dhe dëshpërimin e tij. Pas lirimit nga komisariati i Neritan Licaj, aktori i bashkohet sërish protestës pranë Teatrit Kombëtar duke iu bashkuar kolegëve dhe qytetarëve.

I ulur këmbëkryq në tokë, me megafon në  dorë, Licaj shfaqet i dëshpëruar dhe në pamundësi për të folur.

 

Ora 13:04
Arkitekti për Report Tv: Ishte errësirë, kaos dhe të bërtitura, më morën zvarrë...në darkë e ulëm vigjilencën

Arkitekti Astrit Seranaj në një prononcim për Report Tv akuzoi policinë se e tërhoqën zvarrë në momentin e shoqërimit dhe e goditën. "U shoqëruam me dhunë, edhe mbi mua u ushtrua dhunë. Është e filmuar. Brenda teatrit jam qëlluar me pëllëmba, ishte errësirë, ishte kaos, të bërtitura, dhunë verbale dhe fizike. Kur dolën nga dera e teatrit mbajtën qëndrim tjetër, por 5-6 policë më morën zvarrë në komisariatin nr.1. Kur shkova në polici, në komisariat ka pasur sjellje korrekte. Akuzën nuk e di, por gjithçka kishin shkruar në procesverbal nuk e kam firmosur, më quhej lëvizje e paligjshme.

Sinjalet për ndërhyrje nga policia ishin të vazhdueshme nga ora 10:00 e darkës, kjo solli uljen e vigjilencës. Nga këta njerëz që u larguan ishin eksponentë dhe qytetarë. Godina që u shemb, ishte lënë e degraduar me qëllim, por tregoi se ministria e Kulturës, Instituti i Monumenteve nuk funksionoi. Është absurde. Duhet të pritej vendimi i Kushtetueses. Kjo rrëzoi edhe reformën në drejtësi, që Edi Rama e proklamoi".

Ora 11:14
Shembja e teatrit, vajza e Mitrush Kutelit: Ditë zie, kazmaxhinjtë e natës dogjën kulturën e Tiranës

1589706899_1544804148talanta.jpg

Vajza e Mitrush Kutelit, Atalanta Pasko ka akuzuar Bashkinë Tiranë që lejoi shembjen e godinës së Teatrit Kombëtar, duke e cilësuar se sot u dogj një faqe e historisë së kulturës së kryeqytetit. Duke i cilësuar si 'kazmaxhinjtë e natës', Atalanta Pasko thotë se nën terrin e errësirës zgjodhën që të bëni këtë akt të tmerrshëm duke e cilësuar si ditë zie.

Shkrimi i plotë i Atalanta Paskos

DITË ZIE: KAZMAXHINJTË E NATËS DOGJËN EDHE NJË FAQE TË HISTORISË E KULTURËS SË TIRANËS.

Do t’iu kujtoja kazmaxhinjve të sotëm – edhe “artistëve kazmaxhinj” peticionistë që kinse duan teatër të ri (do të kishin pasur jo një, por dy e tre teatro ndërsa prisnin të prishet ekzistuesi), do t’iu kujtoja përpjekjet e para 9 vitesh për të mbrojtur Piramidën. Jam krenare që isha dhe unë në mbrojtje të Piramidës, me logjikën time, dhe jo për hesap të ndokujt. Do të vlente e njëjta logjikë për Teatrin Kombëtar, por ata me sa duket logjika i bezdis dhe e përdorin vetëm kur përkon me interesat e tyre të pashpallura.

Nga shkrimi i asaj kohe kam shtuar vetëm 6-7 fjalët e fundit që duhet të kenë rënë gjatë faqosjes.

Atalanta Pasko 21.07 2011 Gazeta SHEKULLI

NGA PIRAMIDAT TEK PIRAMIDA

Në fillim të vitit 1997 në fjalorin ekonomiko-politik të shqiptarëve hyri me tërsëllëm një fjalë e re: fjala piramidë. Atë e shqiptoi së pari Maksude Kadëna, “bosja” e një firme të famshme huamarrëse – e kush s’kishte dëgjuar atëhere për Suden?

Sudja pa shkollë doli një ditë në një dritare të vogël të një apartamenti diku përballë Fushës së Zezë dhe deklaroi falimentimin e aktivitetit të saj duke i vënë për herë të parë emrin “piramidë”. Nga e kishte mësuar Sudja emërtimin me të cilin njiheshin këto aktivitete në botën financiare? Kjo s’u mor vesh as atëhere, as tani, kur kanë kaluar 14 vite.

Pas “piramidës” së Sudes u shembën edhe disa “piramida” të tjera, të ngjashme me të. Njerëzit që deri atëhere u kishin thënë thjesht “firma” (zyrtarisht thirreshin “firma rentiere” ose “firma huamarrëse”), u mësuan shpejt e shpejt me këtë emër të ri, që mbase u tingëllonte dhe disi familjar. Sepse, në fund të fundit, a s’e kishte dhe Tirana një “piramidë” (pothuaj të vërtetë e të pashembur) pranë Bulevardit, në mes të një sheshi ndërmjet Kryeministrisë dhe Lanës? Dhe a s’ia kishin ngjitur ata vetë këtë emër, pa dekret e pa vendime të ardhura së larti, pa bujë e pa ceremoni zyrtare?!

Por jo vetëm kaq. Ata e patën pagëzuar kështu duke shpërfillur dekretin zyrtar ku thuhej se emri i këtij objekti të madh e të ndritshëm do të ishte pak a shumë “Qendra muzeale Enver Hoxha”, apo diçka tjetër e tillë. Kështu, populli i Tiranës e më pas i gjithë Shqipërisë i thanë asaj “Piramidë” e ia vunë këtë emër ilegalisht, duke kryer madje kështu një gjest disidence. Ky emër e ndoqi këtë ndërtesë edhe pas viteve ’90 e pas viteve 2000, edhe kur zyrtarisht iu vu emri “Qendra Ndërkombëtare e Kulturës Pjetër Arbnori”. Kjo do të thotë se emri “Piramidë” ishte gjetur mirë – punë prej populli të mençur, me “referendum” spontan!

Unë i pata bërë bisht vizitës brenda saj sa ishte muze i Enver Hoxhës. Për herë të parë hyra në Piramidë kur u bë një aktivitet pas vitit 1992, kuptohet, në atë kohë atje s’kishte fare shenjë të diktatorit, as të diktaturës. Dhe më pëlqeu shumë-shumë. “Mëkat, mendova, të mbetej kjo gjë e bukur strehë për të himnizuar një njeri që i solli kaq shumë fatkeqësi vendit”.

Siç është konstatuar edhe më parë, populli i Tiranës nuk e ka urryer asnjëherë Piramidën, madje në logjikën e vet as e ka lidhur fare me figurën e diktatorit. Po të kish qenë ndryshe, turma e revoltuar do t’i ishte vërsulur qysh në vitin 1991 kur hodhi përdhe e bëri copë-copë monumentin e sheshit “Skënderbej”. Tiranasit thjesht e donin këtë ndërtesë të çliruar nga hija e Enverit, ndërsa hapësirën jashtë e donin të gjithën për vete.

Tani 70 e dy-tre deputetë firmosin për ta prishur se thonë qenka “simbol” dhe se popullit i dhembkan sytë prej saj, ngaqë i kujtoka komunizmin!

Zotërinj, çlirohuni nga furitë primitive që ju kanë zaptuar dhe hidhni tej logjikën e shkatërrimit. Sepse këtij qëndrimit tuaj unë s’i them dot as “instinkt i shkatërrimit”, pasi instinkti vjen vetvetiu, ndërsa kurdisja kundër Piramidës nuk ka asgjë të tillë. Një ndërtesë, është ndërtesë. Simbolin e bën mendja e njeriut dhe brendia e objektit. Dhe ju siguroj se brendia e Piramidës së Tiranës e ka treguar botërisht që ka përmbajtje “thellësisht demokrate”, duke i shërbyer demokracisë, siç ka ndodhur vite me radhë pas ’92-shit. Ajo madje vazhdon të punojë për demokracinë edhe vetëm me emrin e vet, që siç e thashë më lart, është simbol disidence! Nëse disave iu kujton ende simbolet e komunizmit dhe Enverin, kjo s’ka të bëjë aspak me ndërtesën që jetoi vetëm 2-3 vite si strehë e kujtimit të diktatorit dhe rreth 18 vite si objekt në shërbim të veprimtarive të një shoqërie të lirë. Dhe demokracia s’mund të shpallë më mirë triumfin e saj mbi diktaturën, se sa duke kthyer objektin e projektuar për të himnizuar kujtimin e diktatorit, në një mjedis ku lulëzon kultura e lirisë së njerëzve të lirë.

Sa për “shtëpinë e re” që iu duhet deputetëve si dhuratë Shqipërisë (vetvetes) me rastin e 100-vjetorit të Pavarësisë, kjo megjithë mend tejkalon çdo marrëzi e çdo paturpësi.

Sepse ndryshimi i sallës aktuale të Kuvendit tonë nga sallat e parlamenteve të vendeve me një nivel edhe më të lartë ekonomik se vendi ynë, nuk është aq i madh sa ndryshimi i spitaleve të atyre vendeve nga spitalet e vendit tonë; nuk është aq i madh sa ndryshimi i shkollave dhe universiteteve të atyre vendeve nga shkollat dhe universitetet e vendit tonë. Në një kohë kur Shqipëria gërryen trupin e vet me fabrika të shumta çimentoje dhe furra gëlqeresh që thërmojnë malet, ne s’mund ta kemi luksin për pallate të tillë luksozë që s’i kanë as vendet me parametra ekonomikë shumë herë më të lartë se të vendit tonë. Kujt duam t’i shesim mend? Botës? Kjo është thjesht delir madhështie. Ndërsa shqiptarët e varfër as që duan t’ja dinë për maketet të cilëve ju u buzëqeshni, pasi buza e tyre është plasur nga jeta e rëndë.

Nëqoftëse këtë nuk arrini ta shihni, hidhni të paktën sytë brenda sallës aktuale të Kuvendit, ku deputetët votojnë për njëri-tjetrin! Dhe sipas meje kuvendarëve tanë nuk iu mungon salla ku të zhvillojnë funksionin si të zgjedhur, por u mungon diçka tjetër, të cilën s’ka sallë e ndërtesë që mund t’ua plotësojë.

Por në doni vërtet t’i bëni një dhuratë popullit që ju paguan, jepini një ligj të ndershëm zgjedhor, një ligj i cili të ndryshojë nga i deritanishmi, që reflekton synimin tuaj dinak e hileqar: të ndryshoni çdo gjë, me kusht që të mos ndryshojë asgjë. Prandaj, në prag të 100-vjetorit të Pavarësisë jepini vendit një ligj të drejtë zgjedhor, pasi ai ka nevojë për alternativa dhe i kanë ardhur në majë të hundës zhganet tuaja që i rrijnë përballë si graniti rreth bashkuar, të gjithë tok, ndarë më dysh, me llogarinë e ftohtë “dhe një herë, si përherë”.

Sa për Piramidën, jepni urdhër që ajo të sillet në din, të paktën siç ishte para disa vitesh dhe tërhiquni nga synimi për të pushtuar edhe këtë oaz të qetë buzë bulevardit… Më falni, se harrova: jepni urdhër të hapet sërish e të sistemohet edhe ajo çezma e vogël me ujë Selite, që rridhte dikur aty ditë e natë, se i pëlqente shumë popullit të Tiranës, si demokratëve, ashtu dhe socialistëve dhe atyre që s’janë as demokratë, as socialistë.

Ora 10:02
Aktivistja e aleancës për teatrin: Do të pushtojmë ambasadën amerikane nëse nuk prononcohet (VIDEO)

Aktivistja e aleancës për teatrin, juristja Adriana Kalaja e revoltuar për shembjen e godinës përpos akuzave për pushtetin kishte një thirrje për ambasadën e SHBA-së në Tiranë. "Na kanë nxjerrë zvarrë dhe kanë përzënë mediat. Një mijë policë erdhën për 5 minuta. E papranueshme. Ambasadores së Amerikës ose dil prononcohu për këtë krim, ose ne do të pushtojmë ambasadën e Amerikës. Është e papranueshme" tha ajo.

Ora 09:49
I përlotur aktori Mehdi Malkaj: Populli është në gjumë, hienat e shembën Teatrin (VIDEO)

Aktori Mehdi Malkaj i përlotur për prishjen e Teatrit Kombëtar shprehet se tashmë Shqipëria është në diktaturë. “Këta janë hiena, është një shtet karagjoz. Këta janë të vrasin natën dhe të qajnë ditën. Iku një histori e bukur, historia e Teatrit. Iku, populli shqiptar tani është në gjumë, nuk e di se çfarë të them, nuk kam fjalë. Unë jam krenar për veten time dhe për miqtë e mi, që kanë qëndruar aty për dy vite me radhë, shikoni more e kanë rrëzuar, këta janë grabitqarë more, se këta dhe kur vjedhin i vënë benzinën që të mos mbetet më asnjë gjë” tha ai.

Ora 09:13
Flutura Açka akuzon Monika Kryemadhin për tradhti: Na tha ikni se s’ka nevojë për ju

Shkrimtarja Flutura Açka ka akuzuar kryetaren e LSI-së, Monika Kryemadhi, se i ka tradhtuar dhe ka lejuar me qëllim prishjen e Teatrit Kombëtar.

“Më falni, si tha mbrëmë: Mos u afroni, nuk ka nevojë për 1000 vetë, as për 100 vetë.

Ishte vërtet thirrja e duhur për këtë natë të bardhë vizitash dhe ditë të zezë pabesie.

Qetësia me të cilën e tha, nuk u ngjante atyre të mitingjeve, ishte zbutëse, qetësuese, shëruese…”, shkruan shkrimtarja Açka, një prej kundërshtuesve të prishjes së Teatrit Kombëtar.

Ora 08:11
Në lot dhe me pranga në duar, Neritan Liçaj: Kam 25 vite aty, çfarë po bëni? (VIDOE)

Report T siguron pamjet e momentit kur aktori Neritan Liçaj shoqërohet në komisariat nga policia e Tiranës . "Çfarë po bëni more, çfarë po bëni? Kam 25 vite aty" dëgjohen fjalët e Liçaj, teksa policët e fusin në furgon për ta çuar në komisariat.

Ora 08:01
'Bush*ra, bravo qen, kjo është lufta'! Thirrjet e artistëve kundër policisë, Budina: Meta të vijë këtu (VIDEO)

"Kriminelë, sahanlëpirës, bush***, bravo qen, kjo është lufta që thotë Edi Rama". Këto ishin disa nga thirrjet e artistëve dhe aktivistëve kundër forcave të policisë së shtetit dhe asaj bashkiake pas shembjes së Teatrit Kombëtar. "Diktatura fashiste në Shqipëri u vendos. Fashistët e pushtuan vendin. Të ngrihemi në revolucion. Presidenti të vijë këtu" tha Edmond Budina.

/b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Mbrojtja e territorit, ju duket i drejtë dënimi deri ne 15 vite burg për ata që ndërtojnë pa leje?

Komento

Komente

 • tori: 18/05/2020 12:13

  Bravo policia.Ja vlente shkatrrimi I nje ndertese e ngritur per te kenaqur epshet e ushtareve Italian qe me vone u kthye ne kinema "kosova" ku denoheshin kundershtaret e regjimit te dulles e pastaj u shndru ne godin e TEATRIT KOMBETAR.BASHKOMBAS :A NUK KENI PAK TURP QE NUK MPROJTET POLICIN NGA FYERJET SHARJET,OFENDIMET QE NGA GRATE,MOTRAT,VAJZAT E FAMILJET NGA ANA E NJE vAGABONTI(NUK E NJOH) ARTIST APO AKYIVIST POLITIK ME EMRIN ERVIN BEJLERI.PSE NUK ARRESTOHET E TE DENOHET KY VAGABOND GOJPRISHUN E GOJNDYTE?.

  Përgjigju
 • Iris: 18/05/2020 02:04

  <<Fjale te mencura e te paharuara>>:z.E.Budina:Meta te shperndaje parlamentin nga qe u prish teatri.Znj.Kalaja :do pushtojme ambasaden e U.S.A. se u prish teatri.Z.Nishani do dergoj ne O.K.B. ndertimin e parkut te lojrave te liqeni.Z.Berisha :shqiptaret kane parate me te pastra ne bote,e ekonomia jone tamam si Gjermania.Z.Bufi:6 dite buke.Demokrati I Durresit do ndryshonte cilesine e Dielli.

  Përgjigju
 • Shkodrani: 18/05/2020 01:36

  EDI RAMA jep doreheqjen,,,il suo tempo e finita....populli te derdhet i gjithi ne tirane,,,nuk la lulishte,,kinema,,fushe sporti pa e bere pallat ky maskara....

  Përgjigju
  • tori: 18/05/2020 12:30

   NUK TE VJEN TURP MOR SHKODRAN?rAMA JU BANI STADIUMIN,PEDONALEN E sHIROKES NDERSA PD qe ka 30 vite qe drejton Shkodren,bani nje restaurim siperfaqsor(pjeses se dukeshme) te piaces e gjuhadolit(shih prapa atje qe nuk duken) shtoj "kandaharin shqiptar" shtepia perball vorrezave te fameshme te historis shqiptare ato te Rrmajit(me vjen turp si mund te lejohet te jetohet e jo me te ndertohen ato kotce njerezish).sI E ZHDUKE KINEMAN E REATRIN "ROZAFA" QE dULLA E KTHEY NE RROBAQEPSI E KU KENDUAN M.PALUCA(KRAJA) TEFTA TASHKO E ARTIST TE TJERE TE SHQUAR SHQIPTAR.nUK TE VJEN TURP NJE CIKE PER QENDJEN E NJE PREJ SIMBOLE TE sHKODRES "KAFJA E MADHE" QE TESH 30VITE ESHTE NJE SUPER KARAKATINE.Amendon ti se ndertesa e dopolavoros ESHTE ESHTE ME HISTORIKE SE sIMBOLI SHKODRAN E KOMBETAR "KAFJA E MADHE".Prandaj duhet Edi rama kryeministri me I afte shqiptar I 30 viteve te demokracis

 • www.youngtribune.com: 17/05/2020 22:21

  Pd te liroje ambientet e selise dhe te ja japi Artisteve qe te bejne prova. E kishin bo teatrin si bordello franceze . Me mire nje teater i ri se ngelem ne vitet e xhaxhit Dulla akoma.

  Përgjigju
 • www.youngtribune.com: 17/05/2020 22:18

  Sa me mire qe nuk ka pas te vrare. Ne kohen e Lulit te vrisnin ne mes te bulevardit. Ku ishit ju artiste atehere?

  Përgjigju
 • robi: 17/05/2020 18:59

  O Neritan Spurdhjaku po cfare u be parlamenti qe e shperndaka presidenti me urdher te nje spurdhjaku. Mos kujton se eshte grupseksion i pd laprakes qe e mbledh dhe shperndan Shabon Memija sa here do.

  Përgjigju
  • Porca miseria: 17/05/2020 20:33

   Po ti mor kaçgaun ku jeton?! Ne Mars? Parlament e quan këtë që kemi? Karagjoz

 • Bislimi: 17/05/2020 18:47

  CFARE PRISNI MORE SHKATARRONI PARLAMENTIN DHE NDERTESEN E PS....

  Përgjigju
 • JEVGJITI BOHET MBRET: 17/05/2020 16:23

  Shikoni evgjitin ervin bejleri si ofendon policin e policia bën sehir. Policia në ktë rast tregon që s'jan burra por burec se po të jen burra e marin evgjitin e fusin andej nga ka dal. Si është katandia Shqipria me të bo pordh dhe evgjiti. O Zot o Zot e pa besushme.

  Përgjigju
  • Yli: 18/05/2020 02:44

   E ku je Viking katuni. Kjo eshte fatkeqsia e ketyre viteve, katunaret nderruan pashaportizim. U ben bosa. Po lopen o lope kush do e kullosi? Eshte me nder me qen jevg se sa polic te shitur per nje cope buke.

 • Shqipoja: 17/05/2020 14:55

  U prish teatri. Nje godine pupuliti (kashte e presuar) e ndertuar gjate pushtimit italian, sipas sistemit fashist “dopo lavoro”; nje lloj mejhaneje e krijuar qellimisht per te kontrolluar qytetaret edhe pas punes. Pas largimit te Italise, ne 1944, Xhafer Deva, i ardhur ne Tirane per te kryer masakren e 4 shkurtit, ne nder te batalionit te gesaposve kosovar, qe kreu masakren, e transformoj ne kinema me emrin “Kosova”. Pas clirimit, aty zhvillohen gjyqet famekeqe me ane te te cileve, qeveria komuniste spastroj kundershtaret e saj. Ne ato salla jane nenshkruar me mijera vendime pushkatimi dhe burgosjeje. Me pas perdoret per teater. Shqiperia kishte patur teater edhe me pare. Cfare nuk kishim pasur me pare ? Natyrisht risija e viteve te komunizmit qe “Kinostudioja”. Aty, nga nje plejade regjizoresh, kineastesh dhe artistesh te shkolluar jashte u krijuan me qindra filma dhe dokumentare, qe na benin kompetitiv te pakten ne raport me fqinjet. U prish, u vodhen mijera hektare toke. Askush nuk u ngrit. Pse ? Sepse u pervetesua nga njerezit e Sales, ata qe luftojne qe regjimi i tij gjakatar te rikthehet. Keta dalin sot, ngaqe nuk jane  ne gjendje te prodhojne asnje kauze tjeter; “ne mbrojtje te Teatrit prej kashte”; nderkohe kur do te ndertohet nje i ri modern (Kinostufio, u pervetesua, por nuk u rindertua). E kishin ne dore ne vitin 2007, ti jepnin perjetesine, ta shpallnin "Mmomument Kulture", nuk e bene Pse ? pasi planifikonin ta perveteonin sikunder bene me Kinostudion. Qellimi i kesaj farse: endrra per te destabilizuar; deshira per te pervetesuar; kur te vine vete ne pushtet (ashtu sikunder bene me ambientet e Kinostudios)

  Përgjigju
 • Tosi: 17/05/2020 14:46

  Kush je ti o spurdhjak mjeran Budina qe urdheron presidentin te shperndaje parlamentin. Ti e ke emeruar presidentin o spurdhjak budina. Ik o legen mos dil me ne Tirane. U bashkove me kryeperbindeshin e shqiperise Sali Lushe kundertankun , turp , turp turp ke mare fund.

  Përgjigju
 • Cfare eshte ky mer Ervin Bejleri !: 17/05/2020 14:39

  Qe hofendon me kete fjalore Uniformat qe punojne dite e Nate ,,,ne sherbim te te gjithve Qytetareve,,per te ruajtur kedo dhe cilin do nga cdo keqeberes apo cdo fatekeqesi..nje Zote e din ! I paska pjerdhur menja ketij tipit. ! Ose mos ka Mare ndonje Zarfe nga pluhri i Floririt...

  Përgjigju
 • Agim Cupja: 17/05/2020 14:28

  Shnet e jete, cudia me e madhe 3 dite e ka :) Ervin Bejleri, goxha aktrim aty :) I shave te gjithe nga robt e shpise, a u lirove? Bjeri me dore tashti mas te q....

  Përgjigju
 • Sidrit Golemi: 17/05/2020 13:36

  Shkrimtarja Flutura Açka ka akuzuar kryetaren e LSI-së, Monika Kryemadhi, se i ka tradhtuar dhe ka lejuar me qëllim prishjen e Teatrit Kombëtar. Me anë të një statusi në Facebook, Açka deshmon: “Më falni, si tha mbrëmë: Mos u afroni, nuk ka nevojë për 1000 vetë, as për 100 vetë. Ishte vërtet thirrja e duhur për këtë natë të bardhë vizitash dhe ditë të zezë pabesie.Qetësia me të cilën e tha, nuk u ngjante atyre të mitingjeve, ishte zbutëse, qetësuese, shëruese…”

  Përgjigju
 • Rahman Gashi: 17/05/2020 13:27

  Ku je o gangster Neritan Licaj.ti do I merrje gjak Edi Rames .i Ruajte B... bashke me partine tende

  Përgjigju
 • Po ik o neritan: 17/05/2020 13:27

  Ske turp qe protestoni per ate ndertes qe i ngjan nje kioske . Nuk ju mbeshtet tirana e kuptoni apo jo ??? E pe sa veta ishin ne mbrojtje te teatrit ? Me shum njerz kishte parku rinia qe kishin dal per shetitje

  Përgjigju
 • Tosi: 17/05/2020 13:20

  O spurdhjak artist Budina tani nxirre buken e gojes me djerse bashke me pastruesin e bordellos 80 vjecare Neritanin. Dilni ndonje dite nga Guljem Radoja per ndonje peshk por kujdes leke me vehte se Guljemi eshte aktori me legen , qylaxhi, nuk fut kurre doren ne xhep prandaj do paguani ju.

  Përgjigju
  • Bato: 18/05/2020 02:46

   Funderrine e velias

 • Thanasi: 17/05/2020 13:02

  O budine po ngrihu ne itali e jep konferenca si cben ketu per ngritje te popullit e shikoje si te ngrene ne xhiro

  Përgjigju
 • populli: 17/05/2020 12:55

  Ku ishe ti mondi kur prinderit tane i nxorren nga fabrikat e vendet e punes.. Nuk u ngrejtet nje here keto 30 vite per te gjitha padrejtesite qe i jane bere ketij vendi.. Ik ne shtepi e mos u bej vegel e politikes.. sot u duhesh e nsr do te mbyllin deren o mik..

  Përgjigju
 • ismet balaj: 17/05/2020 11:15

  Ne kete proteste nuk po shoh aktor te vertete me peshe kombetare qe kane interpretuar vepra ne sallen e atij teatri qe po shembet. E reja ndertohet mbi te vjetren.

  Përgjigju
  • Altin: 17/05/2020 13:13

   E provuam njehere o Ismet ndertimin e se rese. Nuk na eci edhe aq mire

 • Maloku: 17/05/2020 11:13

  Meta te shperndaje parlamentin...

  Përgjigju
  • shqiperia: 17/05/2020 13:25

   Po si urdheron. Ne cfare ore e don. shko ore ne mal

 • ismet balaj: 17/05/2020 11:13

  Mbi themelet e te vjtres, ndertohet e reja. Godina nuk eshte teatri. Teatri (veprat dramatike dhe aktoret) eshte prishur e shembur tash 30 vite me pacavuret e palacot ne tematike, ide, mesazhe e art palacosh. Zonja Adriana Kalaja, me fjalet qe thote, nuk ben as per pastruese kanalesh, e lere pastaj per juriste qe "do te sulmoje" Ambasaden Amerikane...Haaaa. Mesyje ne ta mban, oj grua pa tru...

  Përgjigju
  • Mirsa: 17/05/2020 14:24

   Sa e sa shfaqje qe kam pare ne ate teater qe femije qe do te doja ti rishihja sot, nuk u gjej dot me. Teatri jane veprat,ati jane historia, po per keto nuk flet njeri. Godina nuk eshte teatri dhe akoma skam degjuar te kuptoj pse ka vlere godina. Vetem ulerima,sharje, mitingje partie .e te njejtin refren sot e 20 vjet, deri te buddallaku i kesaj Znj. Kalaja qe do pushtoje aneriken.

  • Arsyeja: 17/05/2020 13:06

   Ndertohet e reja pa e prishur te vjetrën o bolshevik.

 • linda: 17/05/2020 11:04

  Sa keq...kur shikon femren te cirret, te fyeje policine e shtetit, kur shikon brezin e ri , qe vetem demokraci, nuk kerkojne(sepse duke blere dilpoma akoma nuk dine se cdo te thote “demokraci” por e barazojne me anarki, me “ merr c’te duash ti” . Po a nuk jane ata dhe etrit e tyre, qe ha prishen imazhin ketij qyteti per 30 vjet???A nuk ishte Saliu( qe edhe pse ne Tirane, nuk ka kurrfare cilivizimi, por si ai urithi, vazhdon te nxis njerzit ne vellavrasje???A nuk ishte ai dhe te gjithe langonjtr qe i shkonin pase qe e ben parkun Rinis , strehe me kacube drige,ku deformoi te rinjte, ku ju plasi shpirtin nenave, ku i beri te pashpres njerzit e ketij vendi??Ju ishin keta pseudoaktore, qe dine vetem te zhvishen e te perdorin batuta me fjalirin me te ulet neper skena, ku ishin kur Tirana u shkaterrus nga huliganet e maleve, duke ndertuar dhe duke bere wC publike lumin lana dhe brighet e saj????? ku ishte ky popull kur PD mori si seli te veten ndertesem me te bukur ne mes re Bulevardit??? Ku ishte ky popull qe del dhe flet ne emer re qytetarise, kur Saliu, Iliri me kompani vidhnin dhe shisnin pasurite kombetare, ???????? Natyrisht, kultura duhet ruajtur, por kur ka vlera arkitekturale dhe historike, por jo nga nostalgjite e atyre qe kushedi ne c’fare strehe e kishin kthyer kete ndertese...... Sa keq, jam nje qytetare e thjeshte, po sa dhimbje kam qe ne nuk dime te protestojme me vlera dhe argumente, por vetem me dhune dhune dhe vetem dhune Te gjithe dalin e cirren, por asnje nyk di se pse..... Femra....nena.....simboli i qetesise dhe maturise..... Turp, po na tregojne se sa te pashprese jemi si komb per te bere shtet!!! Po i degradojne femijet e tyre qe ne qelizeTurp.....

  Përgjigju
 • Mario: 17/05/2020 10:46

  Revolucion,pushtim abasade,nxitje e turmave per akte dhune,terroriste. Prekuroria urgjentisht te veproje.

  Përgjigju
 • Kamikazet e korrupsionit: 17/05/2020 10:26

  Do pushtojme ambasaden amerikane thote zarba haha ik zarbe provoje sa te vlen lekura

  Përgjigju
  • Po kjo: 17/05/2020 13:07

   Po kjo cpaska qe beka si histerike. Po ndaj rama si merr seriozisht keta, shikoje si ben

  • Ehhh: 17/05/2020 11:57

   Po kan gjet shqiperine e flasin, se te ishte ne vdnd tjeter shikoje si e nxirrnin kete lloj femre

 • qytetari: 17/05/2020 10:21

  Mesohuni ti bindeni autoriteteve dhe rregullave...sic u bindeni te huajve sapo kaloni kufirin, nese doni te ndertoni nje shtet te forte dhe funksional....teatri do ndertohet i ri dhe do ta gezoni

  Përgjigju
 • TOPI MUTIT: 17/05/2020 10:16

  O zhgaravina adriana kalaja mu*it provoje njëher e futu te legate USA se ta tregojn ata sa të vlen lëkura e jote e qdlbur provoje o wc publike e ta mësosh se kush është USA.

  Përgjigju
 • toni: 17/05/2020 10:10

  futni makinen me uje te lahen protestusit se vine era

  Përgjigju
 • Rusi: 17/05/2020 09:26

  Dergojeni budinen tek ndonje berber te riparohet, se po tremb njerzit.

  Përgjigju
 • Boboku: 17/05/2020 08:53

  Respekt per Neritan Liçaj,jam rritur me rolet e tij! Po keto ku*vat e monikes dhe te saliut pse çirren keshtu? Kokrrat e ku*ves,bejne sikur u dhimbsen artistet,ku ishin keto shushunjat e Leshelis ne kohen e pushtetit? Pse nuk e mbrojten teatrin dhe ta shpallnin monunent kulture?

  Përgjigju
  • Lala: 17/05/2020 20:42

   Ke rol Boboku, apo te vetmin ke "Une, ti dhe Kasandra", ate te drogaxhiut?

  • Lui: 17/05/2020 09:42

   Hahahah, me shkrive Boboku. Qenke rritur me rolet e Neritan Liçajt?!

 • Elsa Baka: 17/05/2020 08:41

  Ne mos blere, eshte ushtruar presion, por shpirti i nje artisti eshte i lire, duhej te kishin mbrojtur endrren e tyre, nese e kane dashur ndonjehere. Eshte per te qare dite nate perse ne histtirine e kombit tone mundohemi te humbim gjithmone gjurme te identitetit tone, pse, pse, pse. Por s'ka faj qeveria, fajin e ka shoqeria, une, qe nuk qe pranojme ne heshtje te na shtypin e shtypin... C'te presim me kur ne nuk duam veten, presim te na doje bota?!

  Përgjigju
 • redi: 17/05/2020 08:05

  Jo Budine nuk ka asnje te drejte kushtwtuese qe Meta te shperndaj parlanentin.Shqiperia eshte republike parlamentare ku organi me i larte eshte parlamenti ,qe vendos dhe fatin e presidentit .Shteti duhet respektuar dhe kur zbaton ligjet nuk quhet diktature por shtet ligjor ,ndyshe po te ndertohej objekt privat mbi truallin e teatrit dhe jo kur flitet per nje teater modern qe dhe ju vet si artiste ta ushtroni profesionin ne kyshte suoer normale.

  Përgjigju
 • www.youngtribune.com: 17/05/2020 07:22

  PD parti me dy fytyra.Jepini godinen ku ke zyren Lulush qe keni marre dhe beheni teater meqe ju dhimbset arti.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Grida Duma i del në mbrojtje Bashës, sulmon Arben Imamin: Nuk e njihja, por e mbrojta në 2013 kur Rama donte ta fuste në burg