Shembje masive në rrugën e re Korçë-Ersekë! Qarkullimi i makinave devijohet në rrugën e vjetër

Traseja e rrugës Korcë-Erseke, e cila është në ndërtim ka pësuar shembje mesditen e sotme. Dëmtimi i madh i rrugës ka ndodhur në vendin e quajtur ‘Qafa e Qarrit – Mollas’. Ende nuk ka të dhëna për shkaqet e kësaj shembje masive.

Kantieri për ndërtim e rrugës së rej është hapur në vitin 2020 dhe ARRSH-ja ende e ka marrë në dorëzim. Pavarësisht se nuk është hapur zyrtarisht lejohej lëvizja e automjeteve. Sot për shkak të shembjes, qarkullimi nga Korca në Erseke dhe anasjelltas është devijuar në aksin e vjetër.

Rruga e re Korce-Erseke po ndërtohet nga kompania “A. N. K.”, ndërsa prokurorues është Autoriteti Rrugor Shqiptar. Në vitin 2022, për Lotin e Dytë janë dhënë mbi dy miliarde lek nga buxheti i shtetit (2,164,693,349.44).

S.G/M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 18/02/2024 01:44

  Nuk dihen shkaqet e shembjes?! /Fshati qe duket nuk do kallauz/-thote populli.Pa llogaritur perberjen minerale te zones kushtet atmosferike,lageshtiren,temperaturat e kripen qe u hidhet gjate bores e ngricave,mjafton te shohesh pamjet perreth qe t'a kuptosh pse.Shikoni ndonje peme e ndonje shkurre perreth qe te pengoje,ose ngadalsoje rreshqitjen e dherave juve?E gjithe zona ne video duket si terrenet e shfrytezuara nga minierat,komplet e zhveshur nga bimesia,as peme.as.shkurre,as bar!

  Përgjigju
 • Albanistanin hajnave: 17/02/2024 23:01

  Skandaloze!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

Begaj: Shqipëria e ka për detyrë të jetë avokate e mirë e Kosovës

Begaj: Shqipëria e ka për detyrë të jetë avokate e mirë e Kosovës