Shembull italian te Universiteti Bujqësor, mësim jashtë auditorëve

TIRANË- “Mësim në terren dhe jashtë kornizave të auditorëve”, është ajo që universiteti Bujqësor i Tiranës në bashkëpunim më atë të Durrësit, Korcës e Vlorës pritet të realizojë, duke futur një kulturë të re mësimdhënieje. Duke përfituar nga ekspertiza e dy universiteteve në Bari të Italisë, rektori i Universitetit Bujqësor Fatbardh Sallaku sqaroi se modeli i ri shihet edhe si një mënyrë për të ndalur largimet e të rinjve.

"Asnjë universitet s’mund të jetë i dobishëm nëse nuk e demonstron që është i dobishëm për shoqërinë. Universiteti i së ardhmes duhet të devijohet nga një universitet i bazuar në mësimdhënie në universitet prodhimi. Start up-et... të filloni vetë modelin e biznesit. Universiteti është këtu për të ju treguar se si bëhet", u shpreh Sallaku.

Teodoro Miano përfaqësues i Universitetit“ Aldo Moro”në Barisolli eksperiencën italiane në këtë fushë, duke folur edhe për efektet pozitive që do të ketë.

"Duke transferuar teknologjitë dhe metodologjitë në Universitetetdo të arrijmë:  Ndërveprim në me sistemin ekonomik dhe social. Promovimin e punës së të rinjëve dhe kategorive vulnerabël në sektorin bujqësor dhe ushqimor përmes krijimit të bizneseve fillestare  kërkimit shkencor;  Ndaklimin e emigrimit të të rinjëve dhe vazhdimsinë brez pas brezi të sipërmarrësve të vegjël bujqësorë Të ftojmë të rinjtë të rinisin të ardhmen e tyre në vendin ku kanë lindur në mënyrë që jeta në Shqipëri të ketë sërish shpresë dhe besim tek prodhimet cilësore në përputhje me standardet europiane", tha ai.

Me mbështetjen e ambasadës Italiane dhe AZHBR, deri më tani janë investuar 4 inkubatorë për prodhimin e produkteve bujqësore, ku shumë studentë mund të praktikojnë njohuritë e marra në shkollë.

B.K./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që Basha e Berisha të garojnë me kandidatë të përbashkët në zgjedhjet e pjesshme vendore?×

Lajmi i fundit

John

Helidon Bushati dha dorëheqjen, Basha e zëvendëson menjëherë me Enkelejd Alibeajn