Shënohet viktima e parë nga varianti 'Omicron' në Izrael! 60-vjeçari ishte i vaksinuar me të dyja dozat

Shënohet viktima e parë nga varianti 'Omicron' në Izrael! 60-vjeçari ishte i vaksinuar me të dyja dozat

Foto ilustruese

Varianti ‘Omicron’ i koronavirusit ka shkaktuar vdekjen e parë në Izrael. Mësohet se viktima është një 60-vjeçar ndërsa raportohet se kishte edhe sëmundje bashkëshoqëruese. Pacienti humbi jetën një ditë më parë në qendrën spitalore Soroka në Beersheba. Sipas mediave izraelite, viktima i kishte bërë të dyja dozat e vaksinës anti-covid.

Ministria izraelite e Shëndetësisë ka deklaruar se në Izrael ka 340 raste të personave të infektuar me variantin Omicron të Covid. Teksa varianti Omicron i COVID ka frikësuar botën, duke bërë që shumë vende të rikthejnë izolimin, OBSH i ka bërë thirrje qeverive që të kontrollojnë përhapjen e virusit duke shmangur bllokimin total.

Dr Margaret Harris, mjeke e shëndetit publik në OBSH, tha se ndikimet në shëndetin mendor të bllokimeve janë "shumë serioze dhe ne kemi parë një rritje të madhe të numrit të personave që vuajnë nga probleme të shëndetit mendor gjatë kësaj periudhe".

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Ukraina përkujton masakrën e Buçës

Ukraina përkujton masakrën e Buçës