Shitën armë në Tajvan, Kina sanksionon 5 industri amerikane

Shitën armë në Tajvan, Kina sanksionon 5 industri amerikane

Kina ka vendosur sanksione kundër pesë prodhuesve amerikanë në shenjë hakmarrjeje për shitjen e fundit të armëve amerikane në Tajvan, tha sot në Pekin një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme.

Shitjet e armëve nga Uashingtoni në Taipei janë një burim tensionesh të shpeshta me Pekinin. Sanksionet janë vendosur disa ditë para se Tajvani të mbajë zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare të shtunën, 13 Janar.

Për Pekinin, zgjedhjet po mbahen në një periudhë midis paqes ose luftës, raporton Bloomberg.

Në dhjetor, Departamenti i Shtetit miratoi shitjet e pajisjeve me vlerë 300 milionë dollarë në Tajvan, veçanërisht për ta ndihmuar atë të mirëmbajë sistemet ushtarake të IT.

Për diplomacinë kineze, shitja e fundit “minon seriozisht sovranitetin kombëtar të Kinës dhe interesat e sigurisë kombëtare, rrezikon seriozisht paqen dhe stabilitetin në ngushticën e Tajvanit”.

Kompanitë që do të sanksionohen janë BAE Systems Land and Armaments, Alliant Techsystems Operations, AeroVironment, Viasat dhe Data Link Solutions.

Autoritetet në Pekin do të ngrijnë çdo burim të këtyre kompanive në juridiksionin e tyre dhe do të ndalojnë çdo person fizik ose juridik në Kinë të bëjë biznes me to, thuhet në deklaratën e Ministrisë së Punëve të Jashtme.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet miratuar rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS?×

Lajmi i fundit

Scholz paralajmëron Von der Leyen të mos punojë me ekstremistët e krahut të djathtë

Scholz paralajmëron Von der Leyen të mos punojë me ekstremistët e krahut të djathtë