Shiu i verës i kap në befasi! Fermeri shpërthen në lot: Më kanë ngordh derrkucët (VIDEO)

Ka shpërthyer në lot një fermer në fshatin Kotërr të Dajçit teksa rrëfen për Reprot TV dëmet që i janë shkaktuar nga reshjet e papritura të korrikut. Ndërsa ruhen nga shirat e dimrit, këtë herë ishin furtuna e papritura të verës që kanë dëmtuar të gjithë zahirenë e dimrit.

Uji ka hyrë në magazinën ku ndodheshin thasët me grurë, në stallat e bagëtive, ku uji ka mbytur derrat dhe ka dëmtuar gjithçka ndodhej brenda. Por dëme fermeri Simon Simon na tregon edhe në arat e mbjella me misër dhe kultura të tjera bujqësore.

"Me sinqeritet 4 mln lekë është dëmtuar garazhi, blegtoria, mjetet e punës, toka. S’kemi pas mundësi me shpëtu asgjë, ka ardhur stuhi e madhe, më ka kap në befasi. Stuhi e madhe. Më kanë ngordh derrkucat, dëmtuar misri, mielli… për pesë sekonda" shprehet fermeri.

Por gjithçka ishte pasojë e dëmtimit të argjinaturës së kanalit të ujërave të larta nën këtë fshat, nga ku uji me rrëmbim është shpërndarë nëpër fshat.  

"Ka plas agjinatura, u fry breg e në breg, se u fry Gjadri. Argjinaturën e ka zënë në pikën më të dobët. Kanë qenë 40 metra ujë që kanë shpërthy nga unë. Më ka ndodh edhe më parë para 4 vjetësh", thotë ai.

Fermerët e Kotrrit kërkojnë ndërhyrje për të parandaluar përmbytje të tjera në këtë zonë, pasi shirat e vjeshtës dhe të dimrit mund të sjellin pasoja më të mëdha për ta.

G.M./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Turi: 31/07/2019 16:53

    Shih se mos ke ndertu mbi kolektor! Se nuk ka mundesi te permbytesh vetem ti.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që ndërkombëtarët të ushtrojnë më shumë presion ndaj Serbisë?×

Lajmi i fundit

Sulmi terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret, kryen sulme ajrore ndaj kurdëve në Irak

Sulmi terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret, kryen sulme ajrore ndaj kurdëve në Irak