Shkarkimi i Allegrit, Juventus ofertë për Thiago Mottën! Epokë e re mes lamtumirash dhe rinovimesh

Shkarkimi i Allegrit, Juventus ofertë për Thiago Mottën! Epokë e re mes lamtumirash dhe rinovimesh

Motta dhe Allegri

Me një deklaratë të ashpër, Juventusi shkarkoi Allegrin duke mbyllur një epokë, të dytën, jo shumë të suksesshme, por të penalizuar nga shumë ngjarje jashtë fushës së futbollit.

Juve do të fillojë nga dyshja Giuntoli-Thiago Motta dhe me një tregues të qartë të përsëritur nga John Elkann, pra duke filluar përsëri me të rinjtë. Drejtori i Juventusit, njeriu qëndror i projektit të ri, do të ndihmojë ekipin duke u dhënë lamtumirën disa emrave të mëdhenj dhe duke u përballur me kufizime të ndryshme financiare.

Asnjë shpenzim i çmendur dhe disa rikthime nga huazimet apo shitje (Hujsen dhe Soule mbi të gjitha) për të financuar disa lëvizje. Juventus 24-25 do të ketë një sezon plot angazhime (madje do të ketë një Botëror për Klube për të luajtur ) dhe skuadra do të duhet të jetë me objektiva të qartë.

Nëse Chiesa dhe Vlahovic, të paktën me fjalë, janë blinduar në Torino, situata është ndryshe për shtyllat e tjera të ekipit. Alex Sandro do t'i thotë lamtumirë ekipit, me shumë gjasa edhe Danilo (kontrata skadon në 2025) dhe Rabiot (skadon 2024), rinovimet e të cilëve nuk janë gjë tjetër veçse një rrugë pa krye. E njëjta gjë në frontin e Perinit, ndërsa Bremer mund të thoshte lamtumirë dhe të garantonte miliona për goditjet në hyrje. Ikin edhe Kean dhe Alcaraz , por jo Yildiz, rinovimi i të cilit është pranë.

Do të ketë gjysmë revolucioni dhe gjithashtu nuk do të mungojnë blerjet. Nëse ardhja e Calafiorit në Torino duket si një punë e përfunduar, duhet theksuar edhe presioni i fortë ndaj Monzas për Di Gregorio. Në mesfushë objektivi i madh është Koopmeiners (Atalanta e vlerëson me 50 milionë euro) dhe Zirkzee në frontin ofensiv. Holandezi, i ndjekur edhe nga Arsenali dhe Milani do të ishte i lumtur të gjente përsëri Thiago Mottan.

Ky i fundit ndërkohë do të mund të ndjekë nga pranë Juventusin të hënën e ardhshme (20.45), kur Bologna e tij do të presë në shtëpi "Zonjën e Vjetër". Në Itali janë të sigurt se Juve i ka bërë një ofertë zyrtare Mottas, me ish-mesfushorin e Inter që këtë sezon ka bërë një punë të shkëlqyer te Bologna.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Duka në ‘Repolitix: Në 2025 PAA në zgjedhje, por ju unë si deputet

Duka në ‘Repolitix: Në 2025 PAA në zgjedhje, por ju unë si deputet