Shkarkimi i Maldinit, Carlo Ancelotti: Milani i destinuar për dështim

Shkarkimi i Maldinit, Carlo Ancelotti: Milani i destinuar për dështim

Ancelotti dhe Maldini

Trajneri i Real Madridit, Carlo Ancelotti ka thënë se klubet që i japin përparësi biznesit mbi meritat sportive janë ‘të destinuara të dështojnë’ dhe beson se shkarkimi i Paolo Maldinit dëshmon ‘mungesë të kulturës historike dhe mungesë respekti për traditën e Milanit’.

Ish-mbrojtësi legjendar u shkarkua papritur të hënën pas një takimi me pronarin e ri Gery Cardinale. “Në Madrid, kam mësuar se historia duhet respektuar gjithmonë”, ka thënë Ancelotti për Il Giornale, kur u pyet për shkarkimin e Maldinit. “Këtu, Di Stefano, Amancio, Gento dhe Puskas janë vlera ekskluzive që ende respektohen”, tha italiani.

Më pas Ancelotti e lidhi anën sportive dhe historike me atë të biznesit, duke thënë se ky i fundit është i destinuar të dështojë.

“Ajo që ndodhi me Maldinin dëshmon mungesën e kulturës historike dhe mungesën e respektit për traditën e Milanit. Është e vërtetë që nuk fitohet me histori, por historia mëson se si të fitosh. Klubet e futbollit që mendojnë se prioritetet e biznesit janë më të shumta se ndaj meritave sportive janë të destinuara të dështojnë”, përfundoi trajneri italian.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

U bë bashkëpunëtori i drejtësisë, Artan Tafani tregon kush e vrau Albi Bashaliun në Peqin! U qëllua nga autorë me kapele e maskë COVID-i

U bë bashkëpunëtori i drejtësisë, Artan Tafani tregon kush e vrau Albi Bashaliun në Peqin! U qëllua nga autorë me kapele e maskë COVID-i