Problemet me pasurinë shkarkojnë gjyqtarin e Apelit të Vlorës, Hysen Saliko

Problemet me pasurinë shkarkojnë gjyqtarin e Apelit të Vlorës, Hysen Saliko

Gjyqtari i Apelit në Vlorë, Hysen Saliko është shkarkuar pas vendimit të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit. Ish anëtarin e KLD-së e kanë shkarkuar për shkak të problemeve në deklarimin e pasurisë.

Trupa e KPK-së, e cila ka kryer procesin e rivlerësimit për Salikon, përbëhej nga Genta Tafa (Bungo), Etleda Çiftja dhe Suela Zhegu.

Hysen Saliko e ka filluar karrierën në sistemin gjyqësor në vitin 1994. Deri në vitin 2006, Saliko ka ushtruar detyrën si kryetar i Gjykatës Kolonjë dhe në vitin 2006 është transferuar si inspektor në ish-Këshillin e Lartë të Drejtësisë. Në vitin 2010, Saliko është emëruar gjyqtar në Gjykatën e Apelit Vlorë.

Analiza e pasurisë ishte një ndër tre shtyllat e rivlerësimit për gjyqtarët, së bashku me kontrollin e figurës dhe vlerësimin e aftësive profesionale. Gjyqtari Hysen Saliko nuk ka mundur që të justifikojë pasurinë e tij, të ngritur ndër vite.

 

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Titi: 03/08/2020 16:56

  Nje me pak.... ohhhhhhhh sa mir me vjen,sa shume do kenaqem kur tju merret pasuria.

  Përgjigju
  • Mirela: 09/09/2020 13:29

   Ta kishin shkarkuar me kohe me pare.keta lloj ndyresirash

  • Lalka i Radanecit: 03/08/2020 20:02

   Ky o Titi eshte viktime, se gjithe gjithe ka vetem nje shtepi e nje makine te 2000 duke qene ne moshe 60 vjec e me nje vjetersi 40 vjecare ne pune. Turp pasi ka qene njeri me integritet e jo gjobvenes. Thjesht e hoqen “ne zbatim” te urdherit, dhe nga kush??? Shifni njehere jeten luksoze te ketyre komisionwreve dhe shpenzimet qe bejne familjaret e tyre dhe do shifni se nga burojne keto te mira materiale te ketyre komisionereve.

 • Pamela: 03/08/2020 11:48

  KPK kreu me sukses detyren e radhes si druvare beside te parties qe I emeroi per te shkateruar gjyqesorin nga themeli duke I futur ne nje thes te gjithe gjyqtare e prokurore. Turn! Po cfare mind te present nga ca skizofrene si Genta me Çiften apo Suela Zhegun qe sot duhet te ishte ne burg per mashtrime e vjedhje ne bashkepunim me burrin e say Idi Zhegu qe I granites pasurine vellait te vdekur pa asnje akt?!

  Përgjigju
 • Vlora: 03/08/2020 10:50

  Cfar jan keto shkarkime turp ! Te arrestohet dhe ta rrajn tre her ne dit maskarain ..shkarkimin e ka si pushime verore ai..!banditi

  Përgjigju
 • LORA: 03/08/2020 10:10

  Lajm i mire.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Vau i Dejës/ Inskenohet dasma e Skënderbeut në kishën e Shën Mërisë! Eventi me angazhimin e shqiptarëve në Austri

Vau i Dejës/ Inskenohet dasma e Skënderbeut në kishën e Shën Mërisë! Eventi me angazhimin e shqiptarëve në Austri